Ana Sayfa Yaşam 7 Sıradışı Para Kazanma Yöntemi

7 Sıradışı Para Kazanma Yöntemi

566

Herkes para kazanır; biraz daha fazla biraz daha az. Ama bazıları bunu öyle sıradışı yöntemlerle yapar ki, öğrendiğimizde bazen “yok canım bu kadarı da olmaz” diyebiliriz. Bazen de ilham alıp aynısını biz de yapmak isteriz. Yani bu yazımızı okuyunca ister şaşırmak, ister “aa ne güzel ben de aynısını yapayım” demek size kalmış; biz aşağıda “Başkaları Hangi Sıradışı Yöntemlerle Para Kazanıyor” sorusunu cevaplıyoruz.

1) BİR HARF HATASINDAN YILDA 70.000.000 DOLAR KAZANAN VAR

Kevin Ham ilginç bir kişilik. Bir sabah internet üzerinden New York Times gazetesini okurken acaba NewYorkTime.com boşta mıdır diye düşündüğü gün hayatı değişmiş. NewYorkTime.com domainini (yani gazetenin adının sonuna “s” konmamış şeklini) 10 $ vererek almış ve sabah mahmurluğuyla gazetenin adını yanlış yazabilecekler için bu sayfayı reklamlarla doldurmuş. İşte yıldızın parladığı an. Meğerse Amerikalıların yarısı gazetenin adını yanlış yazıyormuş.

Kevin boş durmayıp yanlış yazılabileceğini düşündüğü diğer tüm kelimeleri de satın alarak 300.000 domainlik bir imparatorluk kurmuş. Tamam her sene domainler ona 3 milyon’a maloluyor, ama karşılığında aldığı reklamlardan her sene 70 milyon kazanıyor.

2) PEYNİR HEYKELTIRAŞLIĞI

(Yukarıdaki başlığı yazarken zorlandık. Acaba “heykeltraş” mı denir yoksa “heykeltıraş” mı diye. Sen bir üst paragrafta New York Times’ı yanlış yazanlarla dalga geç, sonra kalk “heykeltıraş” yazarken harf hatası yap; olmaz tabii. Neyse ki Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü imdada yetişti: “Heykeltıraş” yazılıyormuş.)

Sarah Kaufmann bir peynir heykeltıraşı. Hayatını peynirden koca koca heykeller yaparak kazanıyor. Bir kaç heykeli Guiness Rekorlar Kitabı’na da alınmış olan “Peynir Leydi”, bazen bayram şenlik ve kutlamalar, bazen markalar şirketler ve belediyeler, bazen de sadece sanat için yontuyor peynirleri. Kendi sektöründe tek olduğu için de kimse onunla pazarlık edemiyor. Bir röportajında kazandığı parayı saklamamış ve “çok sıfırlı” diye bahsetmiş. Bizce hakediyor, çünkü kokusu hariç bu tam anlamıyla ezberbozan bir fikir.

3) DOĞADA SERBEST GOLF TOPU AVCILIĞI

Forest Rothchild, Florida’da yaşıyor ve tek işi dere tepe dolaşıp golf topu toplamak. Kimilerinin papatya veya mantar toplayabileceği gibi, o da acemice vuruşlarla veya rüzgarın etkisiyle golf sahalarının dışına kaçan topları topluyor. Hem doğada sağlıklı bir yaşam sürüyor, yürüyüş yapıp temiz hava alıyor, hem de günde 3.000 ila 9.000 top bulup, bunları tanesi 10 Cent’ten (yaklaşık 25 Kuruş) golf kulüplerine geri satıyor.

Bir dakika; hemen bir hesap makinası alıp bu enteresan işten kaç para kazanıldığını hesaplayalım; 3.000 ila 9.000 top, çarpı 25 Kuruş; yani günde 750TL ila 2.250TL arası (evet “günde”) kazanılıyor. Hmm. Yani gayet hoş bir para. Gayet hoş bir meslek.

4) ÖLÜ SESİ SATICILIĞI

Tam da seçimlere birkaç hafta kala Türkiye artık bir kaset ve tape cenneti olmuşken; internette bulduğumuz bu fikirle sarsıldık. İmmortum adlı şirket, bir internet sitesi kurmuş; ileride siz ölürseniz en azından sesiniz baki kalsın diye size bir alan veriyor ve sesinizi, anılarınızı, düşüncelerinizi ve ölümsüzleştirmek istediğiniz ne varsa onu bu alana kaydediyorsunuz. Şirket siz öldükten sonra kaset veya tapelerinizi sevdiklerinize iletiyor.

Hatta ölmenize de gerek yok; mesela edindiğiniz tecrübelerin ileride bir hastalık veya kaza nedeniyle beyninizden silinmesinden korkuyor olabilirsiniz. Veya anılarınızı kitaplaştırmanın en kolay yolunu arıyorsunuzdur. O halde bu hizmeti bir deneyin. Hem onlar bu orijinal ve yararlı fikirlerinden para kazansınlar, hem de siz hastanenin birinde leyla leyla yatarken veya musalla taşında kıpırtısızken sevenleriniz onlara bıraktığınız bir fıkrayı dinleyerek üzülmek yerine neşelensinler.

5) EVCİL HAYVAN TAKSİCİLİĞİ

Kedi köpekler için bir taksi kurma fikri enteresan bir fikir. Hatta daha da enteresanı, bu iş için 1-800-PET-TAXI diye bir şirket, bu şirkete ait aynı telefon numarası ve aynı isimli bir internet sitesi de var. Bu şirket evcil hayvanlar ile evcil hayvan taksiciliği yapmak isteyenleri bir araya getiren bir platform.

Yani şirket aslında taksicilik yapmıyor. Fikri ortaya koyuyor; ve bir yandan taksiciler ile diğer yandan evcil hayvan sahipleri üye oluyor. Taksiciler müşterileri, müşteriler de taksicileri bu latform üzerinden “kendin pişir kendin ye” mantığı içinde buluyor. Şirkete de büyükçe bir para sayma makinası alıp, bütün gün kazandığı paraları sayması kalıyor.

6) KUŞ B.KUNDAN MÜCEVHERLER YAPMAK

Bu konu geçenlerde BBC’de de yayınlandı (bakınız: www.bbc.com/news/uk-england-london-25674835). Londralı bir girişimci olan Frances Wadsworth güvercin gübresinden kolye, yüzük ve küpeler yapıyor; tanesini 2.500 Pound’dan satıyor. Şu anki döviz hesabıyla 9.000TL civarı; hatta eski parayla tanesi 9 milyara geliyor.”Çünkü” diyor, Bayan Frances, “Her kuş dışkısı birbirinden farklı, böylece bu takılar ile kendinizi eşsiz hissediyorsunuz.”

“Aman kardeşim ne güzel işmiş bu biz de yapalım, bizim oralarda gübre çok” diyenler için şunu söyleyelim. Aslında yaratıcılık için Allah bize her şeyi vermiş; de kimimiz o gübreyi bir kamyona yükleyip bir bomba düzeneği ekleyerek sağı solu havaya uçuruyoruz, (bakınız Levent HSBC önündeki terör saldırısı: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/244717.asp); kimimiz de aynı gübre ile güzellikler yapmaya çalışıyoruz. Acaba Allah hangisini ödüllendiriyordur?

7) AVANTAJİX KULLANICILIĞI

Dünyanın en orijinal, en sıradışı, en beklenmedik ve en popüler para kazanma yöntemlerinden biri olan Avantajix siz alışveriş yaptıkça size para veriyor. Kullananlar hem internetin tüm avantajlarını bir arada buluyor, saygın siteler arasında dolaşıp ilham alıyor, hem de alışveriş yaptıkça para kazanıyor.

Avantajix’in www.avantajix.com adresi ağızdan ağıza hızla yayılıyor. Kullananlar paraya para demiyor :)

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere,
Sevgiyle kalın.

 

Önceki İçerikÇoraplarımızı Neden Mikrodalga Fırında Yıkamalıyız?
Sonraki İçerikUyandırma Borusu