Ana Sayfa Yaşam Avantajix Olimpiyatlarda

Avantajix Olimpiyatlarda

148

Ödüle doymuyoruz desek reklama girecek ama işin doğrusu bu. Dünya’nın ve Türkiye’nin lider gelir ortaklığı ağlarından Zanox’un dünya çapında 10 başarılı internet sitesini ödüllendirdiği “Zanox Sports Trophy” kapsamında ödül alan 10 şirketten biri (ve Türkiye’den tek şirket) Avantajix oldu.

Bu amaçla hafta başında diğer ödüllü sitelerin ekipleri ile birlikte davet edildiğimiz ve aslında ödülün de ta kendisi olan Londra Olimpiyatları’ndaydık. Kraliçenin stada helikopterden paraşütle atlayarak açılışını yaptığı oyunlardan bir plaj voleybolu maçı seyrettik ki evlere şenlik.

Bildiğiniz gibi bu spor ikişer kişilik iki takım arasında oynanıyor ama bu 4 sporcu çevresinde 6 tane hakem, 10 tane kameraman, 20 civarında bikinili ponpon kız, top her dışarı çıktığında ellerinde tahtalarla sahaya dalıp kumları düzlemeye çalışan bir sürü kumdüzleyici çocuk, bunu fırsat bilen ve müziği açıp “haydi eller havaya” yapan geveze bir DJ, aynı anda meksika dalgaları yapan 8.000 kişinin arasında dolaşıp röportaj yapmaya çalışan birkaç spiker ve bütün bunları stadın ekranına yansıtmakla uğraşan kimbilir kaç kişilik bir reji ile sarmalanmış vaziyette.

Arada serpiştiren yağmura rağmen güneş gözlüklerinden taviz vermeyen voleybolcuların artistik plonjonları ve Honolulu kıyafetli ponpon kızların akrobatik dansları Olimpiyatların bu sempatik branşını spordan çok bir plaj partisi haline getirmeye yetiyor. Bakın aşağıda maçtan bir enstantane:

Uzun lafın kısası bu sporun yurdumuzda da yaygınlaşması için gereken tüm lobi faaliyetlerine bizi de yazın seve seve geliriz.

Bu arada Olimpiyatlardan birkaç not aktarmak gerekirse:

1) Sporcuları Kazıklıyorlar: 2008 Pekin Olimpiyatları’ndan sonra altın fiyatları öyle bir artmış ki Olimpiyat Komitesi eğer saf altından olsaymış değerinin bugünkü fiyatla 40.000 TL civarında olacağını hesapladığımız altın madalyaları, içlerine gümüş bakır ve sair metaller karıştırarak 1.000 TL civarına maletmiş.

2) 2 Ton: Olimpiyatlar ve Paralimpiyatlar sırasında 4.700 madalya dağıtılacağını duyduk. Madalyaların herbirinin yaklaşık 400 gram olduğunu bildiğimizden elimiz hemen hesap makinasına gitti. Bu kadar madalya için yaklaşık 2 ton altın+gümüş+bakır kullanılacak, bu bir servet.

3) 9 Milyar Sterlin: İngiltere Başbakanı David Cameron’un açıklamasına göre Olimpiyatlara ev sahipliği yapmanın İngiltere’ye maliyeti 9 rakamının yanına 9 tane sıfır konunca ortaya çıkan rakamın Sterlin cinsinden olan şekli.

4) 13 Milyar Sterlin: Olimpiyat oyunlarının gelecekteki 4 yıl boyunca İngiltere ekonomisine yapacağı beklenen katkı. (Bu cümledeki “Beklenen” kelimesi acaba ne tip fırtınaların yaklaştığını haber veriyor?)

5) 23.500 Kişi: Hayır bu Londra Olimpiyatlarına katılan sporcu sayısı değil. Olimpiyatlarda görev yapacak olan güvenlik görevlisi sayısı. Sporcu sayısı ise 10.500 kişi.

6) Buruşturulmuş Kağıt Basketbolu: Plaj voleybolu kadar ilginç olmasa da gelecekte çok yaygınlaşacağı söylenen bir spor. İngiltere’de ofislerde genelikle öğle yemeği arasında oynanan bu sporun 2020 İstanbul Olimpiyatlarına kalmadan olimpik sporlar arasına girmesine kesin gözüyle bakıldığını duyduk. (Şaşırmayın. Curling olimpiyat sporuysa bu niye olmasın ki?)

Önceki İçerikDünyaya Facebook Renkleriyle Bakmak
Sonraki İçerikMurphy Kanunları Yarışması