Ana Sayfa Para Para Para Bu Şehrin Var Olmadığını Kanıtlayın, 1 Milyon Euro Kazanın!

Bu Şehrin Var Olmadığını Kanıtlayın, 1 Milyon Euro Kazanın!

102

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Bielefeld şehrini duydunuz mu? Bu şehrin var olmadığını kanıtlayan 1 kişi tam 1 milyon Euro kazanacak. Şimdi var olan bir şehrin var olmadığını nasıl kanıtlayacağız dediğinizi duyar gibiyiz. Bu aşırı felsefi yarışmanın koşullarını merak ettiyseniz hemen şöyle anlatalım:

Yarışmanın konusu aslında 25 yıllık geleneksel bir şakaya dayanıyor. 25 yıl önce Almanya’da okuyan bir öğrenci olan Achim Held, Bielefeld şehrindeki bir partiye davet ediliyor. Partiye gitmek için arabasıyla yola çıkan Held, şehri bir türlü bulamıyor. Çünkü aynı gün şehre giden yolda çalışma var ve tüm tabelaların üzeri çizilmiş.

Partiye gidemeyen Held, o dönemde yaygın olan Usenet üzerinden “Bielefeld? Öyle bir şehir yok ki” diyerek bir mesaj paylaşıyor. Bu mesaj kendisinin de tahmin edemeyeceği şekilde öyle bir yayılıyor ki durumla ilgili şakalar yapılıyor, komplo teorileri ortaya atılıyor. Bu ulaşılamayan şehrin arkasında gizli servislerin ya da uzaylıların olduğu bile iddia ediliyor. Hatta ve hatta bu komploya dair kitaplar yazılıp, (evet aynen öyle) filmler bile çekiliyor.

Son olarak 2012 yılında Almanya başbakanı Angela Merkel bile şakaya katılıp Berlin’de yaptığı bir konuşma sırasında, Bielefeld’deki bir etkinliğe katıldığını hatırlatarak “Bu durumda o şehir, var.” diyor.

Bu şakadan yola çıkan Bielefeld Belediyesi bölgeye turist çekmek amacıyla bu şehrin var olmadığını su götürmez bir şekilde ispatlayana 1 milyon Euro vereceğini açıkladı ve bu yarışma ortaya çıktı.

Evet, şimdi siz de ben bu şehrin var olmadığını kanıtlarım diyorsanız 5 Eylül 2019’a kadar vaktiniz var. Hemen kolları sıvayın ve tezinizi hazırlayın. Kim bilir belki de 1 milyon Euro sizin olacaktır. Yarışmaya katılmak için şuradan başvuru yapabilirsiniz. Ama “Ben para kazanmayı şansa bırakmak istemiyorum” derseniz Avantajix’i tıklayabilirsiniz.

Önceki İçerikO Buzdolabına Kim Olduğunuzu Göstermenin Vakti Geldi
Sonraki İçerikParaya Moon Walk Yaptıran Fikirler