Ana Sayfa Yaşam Bu Yaz Nereye Gitsek?

Bu Yaz Nereye Gitsek?

78

Durun durun… Herşeyden önce yaz tatili bir görev değil… Zorunluluk hiç değil. Öncelikle nelerden zevk alıyoruz, deniz mi yayla mı, şehir mi köy mü, seyahat mi konaklama mı diye sormalıyız kendi kendimize. Yani amaç mutlu olmak, yoksa MFÖ’nün “Yaz Tatili Paranın Katili” şarkısını söyler dururuz tatil boyunca…

Yani daha bütçeye bakmadan önce, bizi neyin mutlu edeceğini bulmalıyız. “İlerlemek iyidir ama doğru yönde ilerlediğiniz sürece” diye bir söz var, bu söz tatil çalışmalarında da geçerli. Onun için öncelikle herşey dahil sistemlerde konaklayıp, safi kum-deniz-güneş tatilini mi; yoksa tarihi kalıntılara dokunup yeni yerleri keşfetmeyi mi; ya da bir doğa turunu mu seçeceğimize karar vermeliyiz.

İşte biz de tam bu amaçla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki farklı tatil konseptlerini temsil eden yerler arasından en güzel 7 tanesini sizin için seçtik; bakalım size ilham verebilecek miyiz:

1) Romantik ve kültür dolu Kapadokya

Kültürel, romantik ve bambaşka bir tatil istiyorsanız bir numaraya Kapadokya’yı koyun deriz. Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Kapadokya hem dünyada tekil bir doğa hem de benzersiz bir tarihi barındırıyor. Bizans kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri, peri bacaları, güvercinlikler, el yapımı bebekler ve balon turları arasında bir hafta göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Geriye unutulmaz fotoğraflar ve lezzetli hatıralar kalır. Gezmiş olduğunuz bir şarap fabrikasından aldığınız bölgesel bir şarap eşliğinde onyx taşından yapılmış hatıra hayvancıklarınızı ve çektiğiniz günbatımı fotoğraflarını göstermek için dostlarınızı evinize davet etmeniz tatilin belki de en zevkli bölümü olabilir.

2) Rüzgarlı sahillerde bir cennet Çeşme

Son yıllarda oldukça popüler bir tatil mekanı haline gelen Çeşme öncelikle altın gibi kumsallarıyla tanınır. Fakat çevrede yeni yeni kurulmakta olan rüzgar çiftliklerinin (rüzgar santrallerinin) de işaret edeceği gibi yörenin sert rüzgarı çok meşhurdur. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından gelen rüzgar sörfü tutkunlarının uğrak yeri olan Çeşme’de isterseniz siz de sörf dersleri alabilir veya çevredeki adalara her gün yapılan püfür püfür tekne turlarına katılabilirsiniz. Çeşme’ye birkaç kilometre uzaklıktaki Alaçatı’yı görmeden geri dönmeyin.

3) Mavi yolculuksa illa ki Göcek

Eğer daha önce mavi yolculuğa çıkmadıysanız, size Göcek’i öneriyoruz. İster tatilinizin tamamını, ister sadece birkaç gününü mavi yolculukta geçirin, Göcek çıkışlı günübirlik veya birkaç günlük tekne turlarına katılıp adaları ve koyları gezmek iyi bir fikir olabilir.

Zincir veya “All Inclusive” (Her şey dahil) sistemiyle çalışan konaklama tesisinin pek fazla olmadığı Göcek, mütevazi bir tatil geçirmek isteyenler için ideal. Meyve ağaçlarının süslediği yemyeşil bahçelerin içinde doğal yapıya uygun, ahşap ya da taştan yapılmış pansiyonlardan birinde konaklamak mümkün. Denizle mutlaka içiçe olmayı sevenlerdenseniz, sahil boyunca dizi dizi sıralanmış küçük pansiyonlardan birine yerleşip, akşam televizyon yerine balkonunuzdan o kelimelerle ifade edilemeyecek güzellikteki koyları izleyin, ömrünüz bir kaç sene uzayacaktır.

4) Macera arıyorsanız Kazdağları

Son zamanlarda altın madencilerinin çevrecilerle sürtüşme haberleriyle gündeme gelmiş olan Kuzey Ege’nin incisi Kazdağları’na gidecekseniz, öncelikle yanınıza iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı edinin. Doğanın kucağında bir hafta süren ve trekking turları ile süsleyebileceğiniz Kazdağları seyahati konforundan daha ziyade keşfetmek için tatile çıkanları hedefleyen bir tatil önerisi. Şahinderesi Kanyonunda safari, kuytu bir gölgede piknik, botanik turu derken vakti olanlar için Kazdağları doğal göletlerinde alabalıklarla birlikte yüzmenin tadına doyum olmayacak.

5) Caretta’lar ve Olimpos

Caretta Caretta’ların yumurta bırakmaya geldikleri ıssız bir sahil. Kaya mezarlarıyla süslü antik bir şehir. Aradığınız sadece konforlu bir otelin sıra sıra şezlonglarla döşeli kumsalı değilse, Olimpos’ta unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Yanartaş tabelalarını izleyecek bulacağınız ve efsaneleriyle geçmişe bir yolculuk yapacağınız Olimpos’ta bir doğa yürüyüşü, inanın torunlarınıza anlatacağınızı bir anı olacak.

6) Yaylalar Yaylalar: Doğu Karadeniz

Doğayı sevenler için Sümela Manastırı, Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Sal ve Pokut Yaylaları, Kaçkarlar, Aşağı ve Yukarı Kavrun, Borçka, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Taşlık Yaylaları, göller ve daha pek çok doğal güzelliği Doğu Karadeniz’de görmek ve masmavi denize dimdik inen yemyeşil ormanlarının oksijenini akciğerlerinize doldurarak benzersiz bir tatil yaşamak mümkün. Çarpık kentleşmenin çok kısa süre sonra bu bölgeye de sıçrayacağını tahmin ettiğimizden, bu alabildiğine yeşil doğayı fotoğraflamak isteyenler için -kimbilir- belki de son şans.

7) İstanbul: Dünyanın Başkenti

Bizans surlarının çevrelediği Konstantin’in Şehri, Boğaziçi’nin iki kıyısında uzanan romantik yalılar, cıvıl cıvıl Mahmutpaşa, tiril tiril Kapalıçarşı… Ezan vakti eskiden 7 bugün 70 tepede yankılanan camiler, Ramazan’a denk gelirse mahyalardan uzanan öğütler, ve bütün bu harala gürelenin ortasında köprülerden umarsızca misine sarkıtan balıkçılar… Alışveriş meraklılarına Nişantaşı, Beyoğlu derken mantar gibi türeyen ve yeni bir şehrin yeni merkezleri, Akmerkez, Kanyon, Metrocity, İstinye Park… Günbatımında Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye ve Galata Kulesi’nin seçildiği o eşsiz siluet. Galata Mevlevihanesi, Kariye Mozaikleri, Karikatür Müzesi, Mısır Çarşısı, Çamlıca, Bağdat Caddesi, Prens Adaları…

Eğer başka bir şehirdeyseniz tatil fikri olarak bir numaraya yazabileceğiniz destinasyon İstanbul. Ama eğer İstanbul’da oturuyorsanız günübirlik turlarla kendi şehrinizin görmediğiniz (mutlaka vardır) yönlerini tanıyacağınız unutulmaz bir tatil vaadediyor bu dünya başkenti.

Paki ya bütçe?

Bütçe önemli tabii. Avantajix’teki Tatil Sekmesine bir tıklayın da bakın bakalım, tatili ucuza nasıl getirebilirsiniz. Bu sekmede yerli-yabancı seyahat acentaları, oteller, havayolu şirketleri, araç kiralama firmaları, gemi seyahat firmaları, online tatil siteleri listelenmiş. Siz alışveriş yaptıkça Avantajix onlardan komisyon alıyor; aldığı parayı size ödüyor; tatiliniz daha da ucuza geliyor. Yani işin para tarafını düşünmeyin, asıl sizi hangisi mutlu edecekse o tatile çıkın…

Önceki İçerikGizia İlkbahar-Yaz 2011 Defilesi
Sonraki İçerikDünden Bugüne Tatil Manzaraları