Ana Sayfa Yaşam Bu Yaz Tatilinde Keyifle Okuyabileceğiniz 12 Kitap Önerisi

Bu Yaz Tatilinde Keyifle Okuyabileceğiniz 12 Kitap Önerisi

254

Deniz, kum, güneş mi yoksa bir dağ evinde doğaya karışmak mı? Belki bir tur ile Avrupa’ya seyahat edersiniz belki de bavulu toplayıp memleketi ziyarete gidersiniz. Sizin bu yılki tatil planınız nedir bilmiyoruz. Ama ne yaparsanız yapın mutlaka tatilde kitap okumaya yer verin. Bakalım bu yaz için size hazırladığımız kitap listesini beğenecek misiniz?

 

1- Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu-Jaroslav Kalfar

astronot-avantajix-tb

Arthur C. Clarke Ödülü Adayı ve Kirkus “Yılın En İyi 10 İlk Romanı”ndan biri seçilen kitap, Library Journal’da, “Arthur C. Clarke’ın 2001’i ile bir Milan Kundera romanının birleşimi gibi olan, Philip K. Dick’inkilere benzer bir evrende geçen ve Kafka’nın Dönüşüm’üne selam vermekten geri durmayan, tuhaf biçimde ikna edici ve inanılmaz çekici bir roman” olarak tarif edildi.

2- Hayvanlardan Tanrılara/Sapiens-Yuval Noah Harari

sapiens

Okurken hem şaşırmayı  hem de bilgi sahibi olmayı sevenler için Yuval Noah Harari’nin çok satılanlar listelerindeki kitabını şiddetle tavsiye ediyoruz. Daha önce de Homo Sapiens ile aklımızda yer edinen yazar, şimdi de 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor.

3- Mahremiyet: Dijital Toplumda Özel Hayat-Eirik Løkke

mahremiyet-avantajix

Belki de son zamanlarda en çok okumamız gereken kitap,Mahremiyet’tir. Gelişen teknoloji ile artık hepimiz dijital dünyanın bir parçası haline geldik ve asla buradan kopmayı da düşünmüyoruz. Fakat elbette bunun bir sınırı olmalı. Çünkü kişisel verilerimizi kaydeden yeni teknolojiler özel yaşamımızı doğrudan tehdit ediyor. İnternetle aramızda bir denge kurmamız gerekiyor. Peki ama nasıl? İşte Mahremiyet bize bunu nasıl yapacağımızı açıklamaya çalışıyor…

4- Örümcek Ağı-Agatha Christie-Charles Osborne

orumcek-agi-avantajix

Tatilde sıkılmak istemeyen, maceraperest ve gerilim sevenleri de unutmadık tabii ki. Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin 1954 yılında kaleme aldığı ve Londra’daki Savoy Tiyatrosu’nda 774 kez sahnelenen Örümcek Ağı adlı oyun, Charles Osborn tarafından romanlaştırıldı. Ünlü bir diplomatın karısının, evinin salonunda bir ceset bulmasıyla başlayan macera, okurları Christie’nin kıvrak zekasına bir kez daha hayran bırakacak.

5- Sputnik Sevgilim-Haruki Murakami

sputnik-sevgilim

Biraz da aşk… Japonya’dan bir Yunan adasına uzanan cezbedici bir aşk hikayesine ne dersiniz? Japon yazar Haruki Murakami bu son romanı ile yine sizi bambaşka diyarlara götürecek.

6- Woody Allen-Tom Shone

woody-allen

Woody Allen’ı tanımayan yoktur herhalde. Kendisi modern sinemanın en çok izlenen ve konuşulan yönetmenlerinden biridir. 80. doğum gününe ithafen yayınlanan bu kitapta; Woody Allen’ın filmlerine, sanatsal yönüne, eleştirilerine ve sansasyonel hayatına tanık olacaksınız. Henüz Türkçesi yok ama yakın zamanda çevrileceğini duyduk.

7-Lincoln in Bordo-George Saunders

lincoln-avantajix

Yine Türkçe’sini 4 gözle beklediğimiz bir kitap daha. Bill Gates’in de bu yaz için tavsiye ettiği kitaplardan biri olan Lincoln in Bardo, meraklısı için nefis bir kitap. Gates bu kitap için: “Lincoln hakkında her şeyi bildiğimi sanıyordum. Ama bu roman, parçaları yeniden gözden geçirmemi sağladı.” diyor. Bill Gates’in diğer kitap önerileri için burayı tıklayın.

8- Gölgeler-Zülfü Livaneli

golgeler-avantajix

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı Gölgeler; İstanbul’a ve onun yazarlarına, şairlerine saygı duruşu niteliğinde. Fatih Sultan Mehmed, Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin, Nâzım Hikmet, Yahya Kemal, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Veli, Ülkü Tamer, Ece Ayhan, Cemal Süreya ve Attila İlhan’ın gölgeleri bir arada…

 

9- Leonardo Da Vinci-Walter Isaacson

leo-avantajix

Daha önce de Einstein ve Steve Jobs gibi dünyaya yön veren insanların biyografisini kaleme alan Walter Isaacson, bu yıl da Leonardo Da Vinci’nin ayrıntılı biyografisini kaleme aldı. Hatta kendisi bu konuda o kadar iyi bir isim ki Steve Jobs kendisinin biyografisinin yazılacağını önceden tahmin ettiğinden, bari yazacaksa Walter yazsın diyerek ondan hayatını kaleme almasını istemiştir. Şimdiden uyarıyoruz kitap İngilizce!

10- Edebiyat Seferleri için Vapur Tarifeleri/Tren Geçti- Murathan Mungan

murathan-mungan

Murathan Mungan derlediği kitabı şöyle özetliyor: “Aralarındaki akrabalık ilişkisini güçlendirmek için aynı anda yayımlanan hem vapur odaklı öykülerden oluşan Edebiyat Seferleri için Vapur Tarifeleri hem tren odaklı öykülerden oluşan Tren Geçti adlı seçkilerle edebiyat tarihimizin içinden vapur ve trenle geçerek yolculuk yapalım istedim. Umarım bu yolculukların sonunda kitaptan, iskeleden ya da istasyondan hoşnut ayrılmış olursunuz.”

11- Canım Kardeşim: Evden 677 Kilometre Uzakta-Mark Lowery

canim-kardesim

Şimdi biraz içimizin burkulacağı, çok duygulanacağımız bir kitap var. Konusu oldukça sürükleyici. 13 yaşındaki Martin’in kardeşi Charlie’yi de alarak evden kaçıyor. Charlie sağlıklı problemleri olan hassas bir çocuk.  Martin ise kardeşine geçen yaz gördükleri yunusu tekrar göstermek istiyor. Bu yüzden 677 kilometrelik bir yolculuğa çıkıyorlar evden kaçıp. Bakalım gerçekten sadece yunusu görmek için mi evden ayrılıyorlar?

 

12- Şeker Portakalı- Vasconcelos

seker

Geldik size son önerimiz olan bu sevimli kitaba: Şeker Portakalı. Aslında bir çocuk kitabıdır ama tıpkı Küçük Prens gibi yetişkinler için masal tadındadır. Bu kitabı belki daha önce küçük yaşta okudunuz. Ama bazı kitaplar var ki onlar her yaşta ayrı bir tat veriyor. Bir çocuğun gözünden; aşkı, aileyi ve gerçek acıyı yeniden keşfetmek isteyenler ve tadına doyamayanlar için çok güzel bir seçim.

Tüm bu kitapları daha uygun bir fiyata almak isterseniz Avantajix‘ten tıklamayı unutmayın.

Herkese şimdiden iyi tatiller :)

Önceki İçerikBuzdolabının Işığı Siz Kapısını Kapatınca Sönüyor mu?
Sonraki İçerikPili Biten Kumanda Sehpaya Vurunca Neden Çalışır?