Ana Sayfa Kampanyalar Dünyayı Kurtaracak Bir Fikir Aranıyor

Dünyayı Kurtaracak Bir Fikir Aranıyor

122

Dünyanın sorunları hızla büyüyor ve kimse çözemiyor. Bir yandan yoksulluk, açlık ve göç; diğer taraftan savaşlar, bölücülük ve terörizm; diğer taraftan küresel ısınma, nüfus artışı ve gezegenimizin geleceği. Ve bütün bunların ortasında savaşları önleyemeyen, açlığın ve göçün önüne geçemeyen, hatta gezegenin çevre sorunlarına karşı bile bir araya gelemeyen bir insanoğlu topluluğu.

Neredeyse tüm dünyalılar bütün bu sorunları “bir şey olmaz geçer” der gibi omuz silkerek izlerken, İsveçli “Global Challenges Foundation” dünyanın bu dişli sorunlarına çözüm bulacak fikre 5 milyon dolar vereceğini açıkladı. “Global Challenges Prize 2017” yani “Küresel Meydan Okuma 2017 Ödülü” tüm dünyadan sizi, bizi ve sorunlara çözüm üretmek için vakit ayırmak isteyen herkesi bir araya getirip beyin jimnastiği yaptırırken, ödül vermeyi de ihmal etmeyecek.

1) Bu yarışma tam olarak neyi hedefliyor?
Yarışmanın amacı yeni ve sürdürülebilir bir uluslararası işbirliği modeli geliştirmek ve İkinci Dünya Savaşı ile kurulduktan sonra şu anki sorunları çözemeyen uluslararası sistemin yerine geçebilecek bir sistem ortaya koymak. Bu sayede dünyayı çevrelemiş risk ve problemler olan, çevresel sorunları, savaşları, nükleer tehdidi, aşırı yoksulluğu ve hızlı nüfus artışını (artı bu gibi gelecek nesilleri tehdit edecek tüm sorunlarımızı) çözebilecek bir model geliştirmek.
(Yarışmacılardan tüm bu sorunları tek tek çözmeleri değil, bu sorunları çözebilecek bir uluslararası karar alma sürecinin tasarlanması isteniyor.)

2) Yarışmaya kimler katılabilir?
Herkes. Kişiler, gruplar, şirketler, örgütler. Dünyanın her yerindeki herkes katılabilir. Çünkü bu Dünya hepimizin ve bu konu çok önemli.

3) Nasıl katılabilirim?
Katılım en fazla 9250 kelimelik bir yazıyla yapılacak. Yazı İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Çince veya Arapça yazılabilir.

4) Ödül Ne Kadar?
Toplam ödül 5.000.000 ABD Doları ve bu miktarın tamamı finale kalan katılımcılara verilecek. En mükemmel fikir maksimum 5.000.0000, minimum 1.000.000 ABD Doları kazanacak. Yani çok şahane fikirler çıkarsa ödülün bir bölümü de tüm sorunları çözmese de sorunun bir parçasını çözebilecek çok innovatif fikirlere de verilebilecek.

5) Yarışmanın Tarihleri
-Katılmak için kayıt: En geç 31.03.2017 tarihine kadar.
-Fikrin sunulması: En geç 30.09.2017 tarihine kadar.
-Kazananın açıklanması: Nisan 2018 tarihinde açıklanacak.

Yani kısacası bugün ulusal küçük hedeflere bakarken gezegenimizin büyük hedeflerinin kaçırıldığı; -Birleşmiş Milletler ve ona bağlı kuruluşlar da dahil olmak üzere- İnsanoğlu’nun ve “Dünya” adlı gezegenin (Evet bu bizim gezegenimiz!) sorunlarına çözüm bulunamadığının, veya bulunduğunda da çok geç kalınmış olduğunun herkes farkında. Dolayısıyla şimdiki karar verici aktörleri de ikna edecek, ama sistemi de belki tekrar baştan yaratacak bir uluslararası “Dünyayı Kurtaracak Fikir” aranıyor ve belki de bu fikir sizde var.

Yarışmaya katılmak isteyenler şu linkten tıklayarak detayları inceleyebilirler: www.globalchallenges.org/en (Yarışma şartları İngilizce. Fakat eğer ihtiyacınız olursa bize info@avantajix.com üzerinden yazın; size tüm şartları Türkçe’ye çevirmekten ve bu yarışmaya katılmanızı sağlamak için destek olmaktan memnuniyet duyarız. Değil mi ki dünyayı kurtaracaksınız; buyurun tam destek bizden.)

Önceki İçerikBir Canavar Yaratıyoruz
Sonraki İçerik5 Milyon Dolar Ödüllü Yarışma