Ana Sayfa Para Para Para En Sıradışı 8 Para Kazanma Fikri

En Sıradışı 8 Para Kazanma Fikri

398

Para kazanmak zor iş değil, mesela Avantajix’ten tıklayınca benzersiz şekillerde para kazanmak mümkün. Ama siz daha da sıradışı şekiller arıyorsanız buyurun size 8 süper fikir:

1) SAÇINI SATIP PARA KAZANMAK:

İnternetten saç satmanın enteresan bir para kazanma yolu olduğunu öğrenince biz de şaşırdık. Normalde kan veya organ satmak suç; ama insan saçı bu yasaklara girmiyor. Konuyu çeşitli kaynaklardan araştırdık; 30cm saç için 200TL, 50cm saç için 600TL para kazanılabildiği yazıyor. Kesip zarfa koyup göndermek yetiyormuş.

Kime satılabilir diye baktık. Meğer bunun siteleri varmış; oradan ilan verip (saçınızın uzunluğu, rengi, kalınlığı ve kalitesini anlatıp; nasıl yıkadığınız ve kuruttuğunuzu, nasıl şekil verdiğinizi; sigara ve alkol alıp almadığınızı belirtip) internetten satmak mümkünmüş. About.com’un yazdığına göre her saç kabul edilmiyormuş. Mesela boyalı, permalı, beyazlı saçlar; veya sigara içenlerin saçları pek rağbet görmüyormuş. Çok yıkayıp saça eziyet edenler, kuruturken aşırı sıcak hava üfleyip saçı bayıltanlar, meğer bilmeden para kaybediyormuş.

Saçınızın kalitesini belirttikten sonra bu “ürününüze”, çeşitli sitelerde yazdığına göre “yüksek yüzler veya düşük binler” civarında bir fiyat vererek beklemek; eğer bir alıcı ilgilenirse onun dediği şekilde keserek göndermek yetiyormuş.

Son iki not: Birincisi “ödemenin tamamını almadan sakın makasa elinizi sürmeyin” ve ikincisi “postada kaybolmalara karşı zarfınızı iadeli-taahhütlü şekilde göndermeyi ve gönderiyi sigortalamayı sakın unutmayın” deniyor.

(Kaynak: http://frugalliving.about.com/od/makingmoney/ht/How-To-Sell-Your-Hair-For-Cash.htm)

2) KENDİSİNİ 100.000 HİSSEYE BÖLÜP SATMAK:

Mike Merrill çok ilginç bir kişi. Kendisini 100.000 hisseye bölmüş ve her hisseyi 1 Dolardan satışa çıkarmış. Şu an hissedarlar onun ne yapacağına karar veriyorlar.

Oregon’da yaşayan 30 yaşındaki Mike Merrill’in hissedarları şu an onu gerçek bir şirketi yönetir gibi yönetiyor. Saçını kestirmek veya boyatmak istediğinde ona yap veya yapma diyebiliyorlar. Mesela en son saç boyatma fikrine hayır demişler. Yeni bir araba almasına, veya 7 numaralı hissedar olan kız arkadaşından ayrılmasına da hissedarlar karar vermiş. Mike’ın bazı hisseleri şu an satıştaymış, ilgilenenler gugıllayıp arayabilir.

(Kaynak: http://www.wired.com/business/2013/03/ipo-man/all/)

3) KOKMUŞ ÇORAPLARINI SATIP PARA KAZANMAK:

“Her şeyin bir alıcısı olduğunu unutmayın. Daha çok kazanmak ve rekabetten kaçmak için en acayip şeyleri satmayı deneyin” diyor TeamYMD. Bu otuzlarındaki eBay satıcısı, ilk seferinde kız arkadaşıyla birlikte sadece eğlence olsun diye “eskimiş, delinmiş, kokmuş çorap” satma işine girmiş ve ilk satıştan 12 dolar kazanınca müthiş zevk almış. “Daha sonrası kar topunun yuvarlanıp çığa dönüşme hikayesi” diyor. Ondan sonraki 2-3 sene boyunca sadece giydiği çorapları satarak 10.000 dolar kazanmış.

Daha kirli olanların daha çok para etmesi; çorap satışına 1.800 kişinin yorum yazması; 3.600 kişinin beğendim diye işaretlemesi size çılgınca gelebilir. Ama bu bizce ilham veren bir başarı öyküsü. Çünkü TeamYMD aslında çorap değil hikaye satıyor. “Bu çorap falanca maçta giydiğim çorap”, “Şu çorap bir yardım derneğinden verdikleri çorap” gibi hikayelerle süslediği “ürünler”ini fotoğraflayıp satmak için biraz yaratıcılık, biraz girişimcilik ve çokça cesaret gerekiyor.

Konuyla ilgilenenler eBay’de “used socks” yazıp aratabilir; şu an bile onlarca kullanılmış çorap satışta.

(Kaynak: http://www.dailydot.com/culture/used-socks-sold-ebay)

4) VÜCUDUNDA REKLAM BÖLÜMLERİ OLUŞTURUP SATMAK:

Newyork Times tarafından verilen habere göre, Jason Sadler, 26, tişörtüne reklam almak için http://www.iwearyourshirt.com sitesini kurmuş. Daha sonra bu siteyi tişörtüne reklam almak isteyenlerle vermek isteyenlerin buluştuğu bir reklam networküne çevirmiş.

Ama işi ondan bir adım ileri götüren Andrew Fischer, 21, eBay’de alnını reklam almak üzere satışa çıkarmış. Bu orijinal fikir bir anda müzayedede fiyatları arttırmış ve Andrew alnını en son 1 ay boyunca geçici dövmeyle reklam verilmesi için 37.000 dolara satmış.

(Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Forehead_advertising)

5) MÜZİK DİNLEDİKÇE PARA KAZANMAK

http://www.slicethepie.com/ adresinde müzik dinledikçe para kazanılıyor. Site şu ana kadar 1 milyon doların üzerinde para dağıtmış ve dağıtmaya devam ediyor. Amacı piyasaya yeni çıkan müzisyenleri ve müziklerini tanıtıp, beğenilenleri ticari olarak piyasaya sürmek olan Slicethepie (Türkçesi Pastayıdilimle) gençlerin uğrak noktası ve harçlık musluğu olmayı başarmış.

Platformda her çeşit müzik türünden yüzlerce müzisyen ve en son kreasyonları dinleyicilere sunuluyor; her dinlediğiniz ve oyladığınız müzik size para kazandırıyor.

Not: Bugün bu yazımızı yazarken kendilerine sitenin Türkiye’ye de hizmet verip vermediğini sorduk, cevapları “evet” oldu.

6) FİKİR BEYAN ETTİKÇE PARA KAZANMAK:

N11 sitesini duymuşsunuzdur, hatta büyük ihtimalle kullanıyorsunuzdur. (Hatta tabii ki kullanırken Avantajix’ten tıklayıp her alışverişinizden para kazanmayı da unutmuyorsunuzdur.) Peki bu sitede ürünlere yorum yaparak para kazanıldığını fark etmiş miydiniz?

Eğer N11’den bir alışveriş yaparsanız, aldığınız o ürün için bir yorum yapıp puan kazanmak ve daha sonra puanları paraya çevirmek mümkün. Yalnız Muppet Show’daki eleştirmen kuklalar kadar acımasız olmayın. O ürünü beğenerek aldığınıza göre doğal bir şekilde beklentinizi karşılayıp karşılamadığını yazın. Daha fazla detayı N11’den okuyabilirsiniz.

7) GİZLİ MÜŞTERİ OLUP PARA KAZANMAK:

Gizli Müşteri demek, bir mağazaya normal bir müşteri gibi girdikten sonra o mağazadaki deneyiminizi, izlenimlerinizi ve yorumlarınızı bir rapor haline getirip mağaza yönetimine sunmak demek.

Bu iş şöyle işliyor. Önce Gugıllayıp bölgenizde hangi firmaların böyle bir hizmete ihtiyacı olduğunu buluyorsunuz; Sonra da o firmalar tarafından o mağazalara gönderilip alışveriş yapıyorsunuz. Çoğu kez o alışverişte satın aldığınız ürünler size o firma yönetimi veya aracı firma tarafından hediye ediliyor; veya teftiş edilecek yer bir restaurant ise yediğiniz yemek yanınıza kar kalıyor; üste de o yer hakkında yazdığınız rapor başına size para ödeniyor. Kendini saklamanın heyecanı ve fikirlerinize değer verildiğini bilmenin gururu da cabası. Tabii ki ne kadar çok mağaza gezerseniz sene içinde o kadar yüksek gelire ulaşmak mümkün.

8) ŞİİR YAZIP PARA KAZANMAK:

Sanılanın aksine tüm şairler parasız dolaşıp sanat için şiir yazmazlar; ya da ömürlerini sürgünde geçirip vatan hasretiyle ölmezler. Ya da en azından www.websairi.com sitesinde ahkam kesen Web Şairi Murat böyle yapmıyor.

Eğer bir internet siteniz varsa o site için şiir yazıyor. Fiyatı dolarla veriyor çünkü doları çok şairane buluyor. Parayı önden alıyor çünkü bu ona ilham veriyor.

Bizce Webşairi Murat yurdum insanının eğer isterse ne kadar yaratıcı olabileceğinin bir göstergesi olarak çok enteresan bir para kazanma modeli sergiliyor.

(Kaynak: http://bildirgec.org/yazi/uclarda-dolasan-bir-turk-sitesi/)

Sonuçta sıradışı fikirler, orijinal metodlar, ezberbozan kişiler ve en ilginç para kazanma yöntemleri hakkında başlatmış olduğumuz bu yazı dizisi devam edecek. Bizi izlemeye devam edin.

www.avantajix.com

Önceki İçerikİnterneti Parselleyip Satsak Kaç Para Kazanırız?
Sonraki İçerikBugün durduk yerde kaç para kazanabiliriz?