Ana Sayfa Alışveriş 2012 Eticaret Rakamları

2012 Eticaret Rakamları

93

Avantajix’in de üyesi olduğu E-Ticaret Derneği ETİCAD’ın en son yayınladığı rakamlar şimdilik bir öngörü, hatta bir temenni niteliğinde çünkü daha 2012’nin bitmesine günler var. Ama yine de görünen köy kılavuz istemiyor. Türkiye’nin e-ticaret rakamları füze hızıyla büyüyor.

Şu anda ülkemizde internet üzerinden satış yapan yaklaşık 14.000 site mevcut. Bu sitelerde onbinlerce kişi çalışıyor. Online satış sitelerinin Bankalararası Kart Merkezi BKM verilerine göre yaklaşık 7 milyon kullanıcısı var. Kredi kartını internette kullanmaktan korkmayan bu bilinçi grubun bu sene online alışverişe harcadığı para miktarı yaklaşık 35 milyar TL. Bu da yıllık %55-60 büyüme eder ki dünya ortalaması (yine bir rekor olan) %30-35’in gözle görünür şekilde üzerinde.

Daha fazla detay isteyenler için bir de grafik verelim:

2012 yılında Türkiye'nin e-ticaret rakamları

Bir fiyat karşılaştırma sitesi olan Akakçe’nin rakamlarına göre 2012’de en çok (aranma sırasına göre) cep telefonu, led tv, tablet pc, dizüstü bilgisayar, elektrikli süpürge, çamaşır makinası, buzdolabı, dijital fotoğraf makinası, klima ve ütü aranmış. İnternetten en çok satılan ilk 10 cep telefonu modelinin 6’sının markası Samsung. En popüler tablet bilgisayar Piranha Business Tab 7.0, en popüler oyun PS3 PES 2013.

Marketing Türkiye’de yayınlanan bir haberden aldığımız rakamlarla bu yazımızı şöyle sonlandıralım: Maven Partners adlı danışmanlık şirketine göre Türkiye’de kredi kartı kullanımı 2012 yılı sonu itibarıyla halkın %65’ine penetre etmiş görülüyor. Bu artış hızıyla devam ederse 2013 yılı sonunda online alışveriş yapan kişi sayısı 9 milyona çıkacak. 2015 yılında ise e-ticaret hacmimiz 120 milyar TL’yi bulacak.

2012 yılına ait yeni e-ticaret verileri elimize geçtikçe yayınlamaya devam edeceğiz. Bu verilerin çok keyifli olacağını tahmin etmek hiç te zor değil. Hızla büyüyen online dünyada herkese iyi alışverişler dileriz.

Önceki İçerikBu Sene Noel Baba Yok, İş Başa Düştü
Sonraki İçerikAnneler Günü Hediyenizi Aldınız mı?