Ana Sayfa Yaşam ATM’nin Önünde Biri Size Silah Çekerse

ATM’nin Önünde Biri Size Silah Çekerse

111

İşimiz gereği her gün yüzlerce e-posta alıp gönderiyoruz. Bunların hemen hemen hepsi ya “cevap verilecek kadar önemli” ya da “önemsiz olduğu için sil gitsin” olmak üzere 2 kategoride sınıflandırabileceğimiz mesajlar. Ama arada bir nadiren de olsa hangi kategoriye koyacağımızı bilemeyeceğimiz bir e-posta geliyor ve şaşırıp kalıyoruz. Cevap verecek kadar kişiye özel değil, ama silinecek kadar da önemsiz değil…

Şu aşağıdaki mesaj bunlardan biri. Bu sabah değer verdiğimiz bir büyüğümüz göndermiş bize; ona da başka yerden gelmiş; şu ünlü zincir mesajlardan biri denebilir. Ama denemeye-de-bilir. Yani içeriği sanki önemli gibi. Bakın mesaj şu:

– Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız; PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (Mesela “1234” yerine “4321” gibi), makine parayı veriyor ancak bu arada polis de çağırıyor. Umarız kullanmanız hiç gerekmez, ama bilmek hiç bir şey kaybettirmez.

Evet mesaj bu. Şimdi bu mesajı silsek mi saklasak mı derken önce aklımıza gidip denemek geldi. Bir ATM’ye gidip denesek burada size böbürlene böbürlene anlatabilirdik; “şifreyi tersten girdik daha parayı çekip saymamıştık ki çatıdan yunuslar iple ışık hızında inip bizi yere yatırdılar” veya tam tersi “mesajda ne deniyorsa yaptık, iki saat oturup polisi bekledik, heyhat iş meğer şehir efsanesiymiş” diye…

Ne var ki kendimiz denemek yerine buraya yazmayı ve denemeyi size bırakmaya karar verdik. Uydurmaysa “helal olsun uydurana, sıkı yalancıymış” diyebiliriz. Uydurma değilse de (aynı mesajda yazdığı gibi) “umarız kullanmanız hiç gerekmez“.

Önceki İçerikEvde Spor Yapmak, Ama Keyifle Yapmak
Sonraki İçerikSevgililer Günü İçin En Yaratıcı Fikir