Ana Sayfa Alışveriş Kaybolmayın, Navigasyon Cihazı Kullanın

Kaybolmayın, Navigasyon Cihazı Kullanın

109

Gittiğiniz yerleri bir sonraki gidişinizde de “gözüm kapalı bulurum” diyorsanız bir navigasyon cihazına ihtiyacınız olmayabilir. Evden işe mekik dokuyan biriyseniz de büyük ihtimalle “navigasyon” da ne demek diye sözlüğe bakmanıza gerek yok. Hele resimdeki gibi araba sürerken yolu ruj sürerek arıyorsanız bu yazı size göre olmayabilir. Ancak bazı durumlar vardır ki, biz kabul etsek de etmesek de bir navigasyon cihazı hayat kurtaran bir alettir.

İstanbul gibi büyük metropollerde günlük yaşamın büyük bir kısmını trafik ile boğuşarak geçiriyoruz. Sık olarak kullandığınız güzergahlarda yol çalışması, trafik kazası olabiliyor. Böyle durumlarda trafikte saatlerce vakit harcamak yerine yol durumuna bağlı olarak alternatif güzergahlar kullanmanız gerekebiliyor. Kullanacağınız güzergahları biliyorsanız sorun yok, ama gideceğiniz yeri bilmiyorsanız GPS cihazı da denen navigasyon aletlerinden bir tane bulundurmak sizin için bir gereklilik.

Başka bir senaryo; bir hafta boyunca çok çalıştınız ve yoğun iş temposundan bunaldınız. “Bu hafta da arabama atlayayım, daha önce hiç gitmediğim, görmediğim yerleri göreyim, kafamı dinleyeyim” diyerek içinizdeki maceraperest ruhu açığa çıkarmak istiyorsanız yine bir navigasyon cihazına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir adım daha ileriye gidelim. Bir yer arıyorsunuz ve aracınızı durdurarak sorduğunuz kişilerden sağlıklı yanıtlar alamadınız. Ne yapacaksanız? Bulana kadar karış karış dolanacak ve ekstra yakıt sarfedeceksiniz. (Bu arada yine benzine zam geldi, bizden söylemesi.) Oysa bir navigasyon cihazınız olsa size sesli yol tarifi yapabilir ve sizi adres sorma derdinden de kurtarabilirdi.

Navigasyon cihazları ile o koskoca klasik yol haritalarına bağlı kalmaktan da kurtulmuş olursunuz. Hatta siz araba sürerken yan koltukta oturmuş o koca haritadan size yol bulmaya çalışan arkadaşınızla da kavga etmenize gerek kalmayabilir. Bu zamanda navigasyon cihazı yol tarifi açısından büyük kolaylık.

Navigasyon aletleri hakkında genel bir bilginiz yoksa kısaca anlatalım: GPS sayesinde bulunduğunuz pozisyonu tespit ederek, belirlenen varış noktasına, sesli ve görsel yönlendirmelerle doğru bir şekilde ulaşılmasını sağlayan sistemlere “Navigasyon Sistemi” adı veriliyor. Navigasyon sistemlerinde, üzerinde GPS alıcısı bulunan elektronik cihazlar kullanılıyor. Bu elektronik cihazlar, özel olarak navigasyon için tasarlanmış kolay taşınabilir cep bilgisayarları, cep telefonları veya araca entegre GPS sistemleri olabilir. Bu cihazlar üzerinde özel olarak hazırlanmış navigasyon yazılımı ve sayısal harita bulunuyor.

Buraya kadar her şeyi anladım. Peki, bu navigasyon cihazları nasıl çalışıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Onun da kısaca bir açıklamasını yapalım.

* Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla bulunduğunuz koordinatı belirliyor.

* Bu koordinat, navigasyon yazılımı aracılığıyla cihazın ekranına dijital harita olarak yansıtılıyor. Bulunulan konum cihazın ekranında detaylı olarak görülüyor.

* Ulaşılmak istenilen adres ya da cihazda önceden kayıtlı bilinen yer dokunmatik ekran veya tuşlar aracılığıyla seçiliyor.

* Hedef olarak tespit edilen varış noktasına, tercihler doğrultusunda en yakın güzergâhtan ulaşılması için rota saniyeler içinde hesaplanıyor. Burada cihazın işlemcisinin kuvvetli olması da önemli bir faktör.

* Araç hareket halindeyken, uydudan gelen sinyaller sayesinde rota, gerçek zamanlı olarak güncelleniyor ve rota dışına çıkılsa bile saniyeler içinde yeni rota oluşturulabiliyor.

* Ekrandaki dijital harita, işaret ve yönlendirmeler yardımıyla adım adım kullanıcıyı hedefe yönlendiriliyor. Aynı zamanda sesli yol tarifi almak da mümkün oluyor.

Gelişen teknoloji ile son yıllarda navigasyon cihazları da oldukça büyük bir pazara sahip oldu. Özellikle geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir ürün çeşitliliği olduğunu söylemek mümkün. Henüz bir navigasyon cihazım yok, almayı düşünüyorum diyenlerin ise şu sıralarda Electro World’e uğramasında fayda var. Electro World’de birçok marka ve model navigasyon cihazları oldukça hesaplı ve indirimli fiyatlar işe satışa sunuluyor. Ben daha da avantajlı fiyatlar ile sahip olmak istiyorum diyorsanız Avantajix’ten tıklayın. Avantajix’ten doğru Electro World online mağazasına gider ve alışveriş yaparsanız harcamanızın bir bölümünü Avantajix size iade edecek. Böylece alışverişiniz daha da ucuza gelecek.

Bu beni tatmin etmedi başka bir şey yok mu diyorsanız sizin için bir güzellik daha yapalım. EW50TL Kupon Kodu ile Electro World sitesinden yapacağınız alışverişlerinize anında 50TL indirim alabilirsiniz. (Üste de Avantajix’ten para iadesi kazanabilirsiniz.)

Bu indirim kuponu (ya da diğer adıyla kupon kodu, hediye çeki, indirim kodu) nasıl kullanılır: Avantajix’ten tıklayıp Electro World sitesindeki özel kampanya sayfasına gidin ve bu sayfadan yapacağınız alışverişinizi sepete atıp ödeme sayfasına geçin. Ödeme sayfasındaki promosyon kodu kutucuğuna EW50TL yazarak anında 50TL indirim kazanın. (Not: Kupon sadece bu linkten tıklayarak gittiğiniz özel kampanya sayfasında geçerli. Kupon kodu 15.08.2013 tarihine kadar kullanılabilir. Kampanya stoklarla sınırlı. Electro World kampanyada değişiklik yapma hakkını saklı tutar.)

Avantajix ile yola çıkan, hedefe kaybolmadan varır. Başlama noktası şu: www.avantajix.com

 

Önceki İçerikSıcakta Mağaza Mağaza Dolaşmam Diyenlere
Sonraki İçerikBeethoven Für Elize çeşitlemeleri