Ana Sayfa Para Para Para Kayıp Para Bulmacası: 1 Euro Nereye Gitti?

Kayıp Para Bulmacası: 1 Euro Nereye Gitti?

147

Soru şöyle: 3 Türk Fransa’ya geliyor ve Paris’te karşılarına çıkan ilk otele giriyor. Resepsiyoncu’dan 3 yataklı bir oda istiyorlar. Resepsiyoncu 30 Euro diyor. Mükemmel ucuz fiyat. Üstelik 3’e bölmesi de çok kolay. 3 Türk 10’ar Euro verince oluyor 30 Euro. Ödeyip odaya çıkıyorlar.

Ama soru olması için bir sorun lazım. O da şu: Resepsiyoncu, Türkler gittikten sonra birdenbire o günün promosyon günü olduğunu hatırlıyor. 30 Euro’luk odalar 25 Euro’ya inmiş. Haydaa, resepsiyoncu ne yapsın ne yapsın; sonunda 5 Euro’yu alıyor ve asansöre binip Türklerin kaldığı odaya çıkıyor. Ama asansörde şunu farkediyor ki 5 Euro’yu 3’e bölemeyecek. O zaman (artık hınzırlığından mı desek, yoksa kolaycılıktan mı) 3 Euro’yu 3 Türk’e -herbirine 1’er Euro olarak- dağıtmaya, kalan 2 Euro’yu da cebe atmaya karar veriyor.

Kapıyı çalıyor, 3 Türk’ün 3’üne de 1’er Euro veriyor. Türkler mutlu (havadan para gelmiş), Resepsiyonist mutlu (2 dakikada 2 Euro cebe indirmiş) Otel mutlu (promosyon yerini bulmuş.

Fakat soruyu soran matematikçi mutsuz: Çünkü eğer Türkler 9’ar Euro ödediyse, toplamda eder 27 Euro. Resepsiyoncu da cebine 2 Euro attıysa eder 29 Euro. Peki nereye gitti bu 1 Euro?

Siz düşünedurun ben önce Youtube’dan aşağıdaki şarkıyı dinleyip ondan sonra eğer siz bulamadıysanız cevabını vereceğim… Şarkı Dire Straits’in efsane parçası: “Money For Nothing”. (Şansa bakın ki konuyla da gayet alakalı…) Mark Knopfler liderliğindeki grup bu parçanın bulunduğu Brothers in Arms albümüyle 1980’küsür senesinde müzik sektöründe ne kadar rekor varsa hepsini kırmıştı.

Eee? Şarkı bitti… Hala bulamadıysanız ben cevabı vereyim:

1 Euro aslında kaybolmadı çünkü öyle bir para zaten hiç varolmadı.

Soruyu okurken herkesin yaptığı yanlışı yapıp 3 kişiye 9 Euro eşittir 27 Euro; üstüne de Resepsiyoncu’nun 2 Eurosu, toplamda 29 Euro buldunuz ve 30 olmadığı için 1 Euro eksik sandınız. Halbuki hesap öyle olmaz. Odanın fiyatı 25 Eurodur. 3 Euro Türklere verilmiş, 2 Euro da Resepsiyoncu’da kalmıştır ve toplamı 30’dur. Yani siz elmeyla armutu topladınız. Ortada kayıp bir Euro yok herşey yerli yerinde.

Neyse siz onu bunu bırakın da şarkı muhteşemdi…

Önceki İçerikVictoria’s Secret 2011 Defilesi
Sonraki İçerikAvantajix’e Bir Ödül Daha