Ana Sayfa Yaşam NASA’dan Rüya Gibi Bir Teklif

NASA’dan Rüya Gibi Bir Teklif

243

UYKUDA PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?

Bir dostumuz uykuda İngilizce öğrenme kiti satın almıştı; 6 ay boyunca her gece bu kiti çalıştırıp uykuda geçen zamanını değerlendirmeye çalıştı ama pek başarılı olamadığını hatırlıyoruz.

Başlıkta geçen “Uykuda Para Kazanmak” konusunu ise sıradan bir şirket değil NASA öneriyor. NASA’da çalışıp (yataktan çıkmadan) 70 günde 18.000 Dolar kazanmak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz:

NASA UYUMAYA ELEMAN ARIYOR

Bu aslında rüya gibi bir iş. 70 gün boyunca yataktan çıkmamak için 18.000 Dolar kazanacaksınız.

NASA, insan vücudunun uzak gezegenlere yapılacak yolculuklarda nasıl davranacağını gözlemlemek için yerçekimsiz ortam ile 6 derece eğimli bir yatağın aynı etkiyi yaptığını öngörmüş olmalı ki çok orijinal bir program başlatmış. Bed Rest Study (Yatakta Kalma Çalışması) adlı bu program için şu an eleman aranıyor.

İşe başvurular Nasa’nın https://bedreststudy.jsc.nasa.gov adresinden yapılabiliyor.

NE İŞ YAPILACAK

Görüldüğü kadarıyla bu iş öyle pek terletecek işe benzemiyor. 70 gün boyunca 6 derece eğimli bir yatakta yatılacak, uyunacak, uyanılacak, kahvaltı yapılacak, iPad’den gazeteler okunacak, PSP oynanacak, yanınızdaki diğer katılımcılarla sohbet edilecek, öğle yemeği yenecek, kitap okunacak, telefonla konuşulacak, bulmaca çözülecek, öğleden sonra çay ve pasta servisi yapılacak, müzik dinlenecek, akşam yemeği yenecek, televizyonda istediğiniz kanal seyredilecek, yatmadan önce isterseniz iki satır gitar çalınacak, bir iki arkadaşınıza telefon edilecek, uykunuz gelince de uyunacak… Ama bütün bu “iş” sırasında o yatakta kalınacak ve 6 derece eğimin sizi etkileyip etkilemediği gözlemlenecek.

UYUYARAK 18.000 DOLAR KAZANILACAĞINA EMİN MİSİNİZ?

Evet eminiz. Haber uydurma değil gerçek. Yani bu konuyu sadece NASA’dan değil, dünyanın en saygın dergilerinin saygın yorumcularından da okuduk.

Mesela FORBES dergisi www.forbes.com/sites/crossingborders/2013/09/18/nasa-will-pay-18000-to-watch-you-rest-in-bed-for-real/ sayfasında okuyabileceğiniz yorumunda, konuyu esprili bir dille “Nasa sizi yatakta izlemek için 18.000 dolar verecek” şeklinde yazıyor.

CBS’nin bu projeyi “Çabuk yataktan kalkın, Nasa’da çok orijinal bir işe başvuracaksınız” şeklinde lanse ettiği yazısı www.cbsnews.com/news/need-some-time-off-your-feet-nasa-paying-volunteers-18k-to-lie-in-bed-for-70-days/ adresinden okunabilir.

HUFFİNGTON POST “Acayip Haberler” bölümündeki www.huffingtonpost.com/2013/09/20/nasa-sleep_n_3962642.html sayfasında bu konuyu “Uzay Ajansı sizi yatakta cips yiyip çıplak resimlere bakarken gözlemlemek istiyor” şeklinde yorumlamış.

PEKİ YATIP UYUMAYA NEDEN BU KADAR ÇOK PARA VERİLİYOR?

NASA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, aslında NASA’nın hiç de çok para vermediği, hatta bu programı -diğer uzay programlarıyla karşılaştırıldığında- neredeyse bedavaya getirdikleri anlaşılıyor. Uzaya 1 tane maymunla 2 hevenk muz fırlatmanın yarım milyar dolara malolduğu göz önüne alınırsa, elinde tansiyon ölçme aletleriyle dolaşan birkaç doktorun arasında yatakta yatan birkaç elemanı gözlemlemenin ne kadar ucuza geldiğini siz de tahmin edeceksiniz.

İŞ BİTİMİNDE 2 HAFTA DA ÜCRETLİ İZİN VAR

Programın ne kadar yorucu olacağını biz gözümüzün önünde canlandırmakta zorlanıyor olabiliriz. Ama araştırma, katılımcıların NASA’ya ait Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi İnsan Denekler Bölümüne gelmeleri ile başlayacak ve iş bitiminde katılımcılara dinlenmeleri için de iki hafta ücretli izin verilecek. (Koca NASA profesörleri 70 gün yatakta yatmak yorucu diyorsa demek ki öyledir, e o halde 2 hafta tatil hakedilmiş demektir.)

BEN HALA ANLAMADIM

Bu haberin şaşırtıcı olduğunu biz de kabul ediyoruz. 18.000 Dolar neredeyse 36.000 TL ediyor. Ama konuyu başka başka kaynaklardan da okuyarak emin olmak isteyenler için:

– WİRED Dergisi’nin “Çarşafın altında fenerle istediğimizi okuyabilecek miyiz?” diye sorduğu makale için www.wired.com/wiredscience/2008/05/nasa-offers-500/

– ABC News tarafından kaleme alınan “Yataktan kalkmamanız için Nasa size 18000 Dolar verecek” haberi için http://abcnews.go.com/blogs/technology/2013/09/want-18000-to-stay-in-bed-try-nasa/

– CNN’in videosu ise şurada: http://money.cnn.com/video/news/2013/09/23/n-cmr-nasa-sleep-asher.cnnmoney/

Önceki İçerikTeknosa.com’da 25TL indirim veren 500 farklı kupon kodu
Sonraki İçerikUykuda Para Kazanmak Rüya Değil