Ana Sayfa Yaşam Sene Bitmeden 1.000.000 Kazanmanın 8 Yolu

Sene Bitmeden 1.000.000 Kazanmanın 8 Yolu

1335

Milyon Dolar ile başlayan cümleler ilk bakışta ortada bir sahtekarlık varmış izlenimi uyandırmıyor değil. Ama bazı yarışmalar veya ödüller vardır ki çok sıfırlıdır ve gerçekten de o ödülü mutlaka birisi kazanır. Örneğin Milli Piyango yılbaşı çekilişi.

İşte bu yazımızda size bu tip milyonları vaadeden yarışma ve ödüllerden bahsedeceğiz. İster katılın ister katılmayın, ama genel kültür bakımından bilmenin faydalı olduğu gayet güncel bilgiler bunlar:

1) PARANORMAL BİR DURUM YAKALAYIN, 1 MİLYON DOLAR KAZANIN.

Paranormal “bilimsel olarak kanıtlanamayan” demek. James Randi Educational Foundation (JREF) paranormal olaylar hakkında araştırmalar yapmak üzere 1996 yılında ABD’de kurulmuş bir dernek. Eğer doğaüstü bir gücünüz olduğunu veya bir yerlerde doğaüstü bir şeyler olduğunu bu derneğe kanıtlayabilirseniz dernek size 1 Milyon Dolar vermeyi taahhüt ediyor. Siz iddianızı ortaya koyuyorsunuz, JREF bu iddiayı bir testten geçiriyor, testi başarıyla geçen paranormal iddia köşeyi dönüyor.

(Daha fazla bilgi için: http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html)

2) DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK BİR ŞİRKET FİKRİ BULUN, 1 MİLYON ALIN.

Hult Ödülleri her sene dünyanın sorunlarına çare olacak bir şirket fikri bulan kişiye veriliyor. Sürdürülebilir bir dünya için yaratıcı beyinlerin desteklenmesi amacıyla açılan yarışma hem dünyaya pansuman olacak fikirlerin sahiplerine, hem de dünyanın kendisine yarar sağlıyor.

(Daha fazla bilgi için: http://www.hultprize.org/en/about/mission)

3) LABORATUARDA TAVUK YETİŞTİRİN 1 MİLYON KAZANIN

PETA adlı hayvansever kuruluş ABD’de her 1 saatte 1 milyon adet tavuk yendiğini belirterek, tavukların acı çekmesini önlemek için laboratuarda invitro tavuk geliştirip piyasaya süren ilk kişi veya kuruluşa tam 1.000.000 dolar ödül vereceğini belirtti. Yarışmaya son katılım tarihi 4 Mart 2014.

(Daha fazla bilgi için: http://www.peta.org/features/in-vitro-meat-contest.aspx)

4) 1 SORU ÇÖZÜN 1 MİLYON DOLAR KAZANIN.

Daha önceki bir yazımızda (http://blog.avantajix.com/1-milyon-dolar-kazanmak-ister-misiniz) matematikten para kazanmanın mümkün olduğunu iddia etmiştik. İşte buna bir örnek daha: Bankacı ve matematik aşığı milyarder bir kişilik olan Andrew Beal, kendi adıyla isimlendirdiği Beal Hipotezi’nin doğru veya yanlış olduğunu kanıtlayan ilk kişiye 1.000.000 Dolar verecek. Yarışma altyapısını ve ödül verilecek kişinin seçimini Amerikan Matematik Derneği’ne delege eden Beal’in bu hipotezinin okunması bir dakika çözülmesi yıllar sürebilir, ama eğlence arayan yarışmaseverlere hem zevkli anlar geçirtebilir, hem de 1 milyon dolar kazandırabilir.

(Daha fazla bilgi için: http://www.ams.org/profession/prizes-awards/ams-supported/beal-prize sayfasına bakabilir; hazır oraya gitmişken ödülleri 5.000 dolar ile 1.000.000 dolar arasında değişen diğer tüm ödüllü matematik sorularını http://www.ams.org/profession/prizes-awards/prizes adresinde inceleyebilirsiniz.)

5) EKİM AYINDA CHANGİ MİLYONERİ OLUN.

Singapur Changi Havalimanı “Bir Changi Milyoneri Olun” sloganıyla başlattığı ödüllü kampanyada havaalanından alışveriş yapan 6 kişiye Singapur tatili hediye ediyor. Üstelik bu şanslı kişilerden biri 1 milyon dolar kazanacak. (Tamam ABD Doları değil Singapur Doları, ama dolar dolardır ve atalarımız “dolar buldun mu alacaksın, dayak buldun mu kaçacaksın” derler.) Yarışma 31 Ekim 2013’te sona eriyor. Mesela bayramda Avantajix’ten tıklayıp bir tatil aldınız ve yolunuz o taraflara düştü diyelim; Avantajix’ten kazanacağınız para iadesine ek olarak Singapur terminallerinde 30 Dolarlık alışverişle milyon dolarlık çekilişe katılma hakkını elde edebilirsiniz.

(Daha fazla bilgi için: http://millionaire.changiairport.com)

6) BİLL GATES’İN PARASI ÇENENİZİ DEĞİL CEBİNİZİ YORSUN

Bill & Melinda Gates Derneği 2000 yılından beri her sene ABD dışındaki kütüphanelerin veya “benzeri organizasyonların” insanların bilgisayar ve internet vasıtasıyla bilgiye ulaşmaları yönündeki “yaratıcı” çalışmaları 1.000.000 Dolar ile ödüllendiriyor.

(Daha fazla bilgi için: http://www.gatesfoundation.org/What-We-Do/Global-Development/Global-Libraries/Access-to-Learning-Award-ATLA)

7) GOOGLE MİLYON DOLAR ARAMA MOTORU

Google Küresel Etki Ödülleri’ni (GKEÖ) duymuş olabilirsiniz; bu sene dünyayı kurtaracak fikirlere 23 milyon dolar ödül verdiler. GKEÖ dünyadaki çetin zorluklardan birini veya birkaçını alt etmek için gereken yenilikçi yaklaşımları geliştiren kuruluşları desteklemek için kurulmuş. İş belirli bir konuyla sınırlı değil. Dünyanın mevcut durumunu değiştirecek nitelikte büyük bir fikri destekleyen özgün bir projeniz varsa http://www.google.com/giving/impact-awards.html adresinden Google’a başvurmanız iyi olur.

8) ŞU SON 1 MİLYONU DA TÜRKİYE’DEN KAZANIN

Milliyet Gazetesi’nde çıkan bir habere (http://gundem.milliyet.com.tr/bu-soruyu-cozene-1-milyon-tl-verecek/gundem/gundemdetay/18.01.2013/1657310/default.htm) göre Samsun’lu matematikçi Aydın Cerit kamuya açıkladığı matematik sorusunu çözen kişiye 1.000.000 TL vereceğini açıkladı. Kendisine https://twitter.com/AydinCerit adresinden ulaşmanız mümkün. Sn. Cerit’i bu matematik aşkından dolayı tebrik ediyor ve bu bol sıfırlı yazımızı burada noktalıyoruz.

Herkese başarılar dileriz.

Önceki İçerik“Tamamen Duygusal” Fikirler
Sonraki İçerikSize Milyon Dolar Kazandıracak Fikirler