Ana Sayfa Alışveriş Senin Kokun Nasıl Olmalı? İşte Doğru Parfümü Seçmenin Püf Noktaları

Senin Kokun Nasıl Olmalı? İşte Doğru Parfümü Seçmenin Püf Noktaları

255

Parfüm seçimi çok önemli çünkü kokumuz bizimle ilgili çok büyük ipuçları veriyor. Bu yüzden tembellik etmeyip bu işe biraz vakit ayırmamız gerekiyor. Doğru parfüm nasıl seçilir, benim için en uygun kokuyu nasıl bulurum? Hepsi bu yazıda.

-Alışveriş saatlerinize dikkat edin: Biraz şaşıracaksınız ama evet parfüm denediğiniz saat çok önemli. Özellikle sabah çok erken ya da akşam geç saatleri önermiyoruz. Çünkü uykusuzluk ve yorgunluk duyu organlarımızı etkiler ve kokuları olduğu gibi algılayamayabiliriz. Bu yüzden en ideal saatler öğleden sonraki zaman dilimini olarak gösteriliyor.

parfum-1

-Mutlaka cildinizde deneyin: Mesela bir arkadaşınızın parfümünü çok beğendiğiniz aldınız ama siz kullandığınızda aynı kokuyu vermediğini hissettiniz. Bu çok doğal ve sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü herkesin ten kokusu birbirinden farklı olduğu için parfüm sıkıldığında herkeste farklı etkiler göstermesi normaldir. Bu yüzden mutlaka kendi teninizde denemeden hiçbir parfümü almayınız. Son olarak da, hangi parfümü kullanacaksanız kullanın, en yüksek verimi almak için nabzınızın alındığı noktalara sürün.

-Doğru kokuyu seçerken acele etmeyin: Sonradan hayal kırıklığına uğramamak için parfüm seçerken aceleci davranmamalısınız. Çünkü teninizde denediğiniz parfüm en az 30 dakika sonra gerçek kokusunu hissettirmeye başlayacaktır.

Yaşam Tarzına Göre:

parfum-2

Evet seçtiğiniz koku yaşam tarzınıza da uygun olmalı. Mesela gün içerisinde yoğun bir şekilde topuklu ayakkabı kullanıyorsanız, kaslar daha çok yorulduğundan ten daha farklı bir koku salgılar. Dolayısıyla topuklu ayakkabı giyiyor ve klasik giyimi tercih ediyorsanız; daha çok sandal, paçuli, oryantal, baharat içerikli kokular tercih etmelisiniz.
Gün içinde spor ya da düz ayakkabı giyiyorsanız daha fresh, okyanus tarzı kokular hoş durur. Parfümü kolunuzun iç bölgesinde kullanmalısınız. Kolun üst bölgesine geldiğinde, koku çok kalıcı olmaz.
Akşam dışarı çıktığınızda ise yoğun kokuları tercih etmelisiniz. Çünkü gün içinde yoğrulan koku molekülleri, akşam kokuyu net almaz, fakat yoğun kokuları daha hoş alır.

Kişilik Özelliklerine Göre:

parfum-3

Eğer mizaç olarak sizin mütevazı bir yapınız varsa, baharatlı kokular yerine vanilya ve çiçek kokularını tercih etmelisiniz.
Meslek gereği yönetici veya otoriter yapınız varsa, oryantal ve sert kokuları öneriyoruz. Çünkü biz farkında olmasak da kokumuz karakteristik özelliklerimizi karşı tarafa yansıtıyor.

Son olarak da parfümünüzü güneşli havalarda cildinizden ziyade kıyafetlerinize 15 cm uzaklıktan sıkarsanız, olası cilt lekelerinin önüne geçmiş olursunuz.
Artık doğru kokuyu nasıl seçeceğimizi biliyoruz. Parfümünüzü alırken Avantajix’i tıklamayı da unutmayın. Mis kokular…

Önceki İçerikGünün Ezber Bozan Güzellikleri
Sonraki İçerik4 Adımda İdeal Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?