Ana Sayfa Para Para Para Tablo Hırsızlığından Para Kazanmak

Tablo Hırsızlığından Para Kazanmak

260

Başlık yanlış anlaşılmasın, tablo çalmayacağız. Çalınan tabloları bulup ödül kazanacağız. (Türkçe ne elastiki bir dil. Şu an polis bassa kendimizi zor anlatırız.)

5 Milyon Dolar’a Ne Dersiniz?

Sanat eserlerinin değerleri zaman içinde arttıkça, onların güvenliğini sağlamak o oranda zorlaşıyor. Hele doğası gereği “sergilenmek” üzere konumlandırdığınız tabloları insan içine çıkardığınızda, -siz ister özel bir koleksiyoner olun, ister bir müze- hırsıza kilit dayanmıyor.

Değerli bir sanat eserini çaldırdıysanız da yapacağınız 2 şey var: BİR; polise haber vermek; İKİ; o eserin bulunmasına herhangi bir şekilde yardımcı olana bir ödül vaadetmek. Tabii ki eğer çalınan eser(ler) mesela ABD’deki Stewart Gardner Müzesi örneğinde olduğu gibi 500.000.000 Dolar değerindeyse, vereceğiniz ödül de 5.000.000 Dolar’dan aşağı olamıyor.

Milyonluk Tabloları Bulanlara Milyonluk Ödüller

Bu yazımızda içlerinde FBI, İnterpol, Europol ve sigorta şirketleri ile müzelerin de bulunduğu çeşitli kaynaklardan şu sıralarda aranan tabloları ve bunları bulmaya yardımcı olacaklara verilecek ödülleri 10 başlık altında derledik.

1) Stewart Gardner Müzesi’nden 5 Milyon Dolar Ödül:

Boston’da bulunan müze 1990 yılında soyulmuş ve toplam değerinin 500 Milyon Dolar olduğu belirtilen 13 önemli tablo çalınmıştı. İçlerinde yanda gördüğünüz Rembrandt tablosunun da bulunduğu bu eserler için Müze, çalınan tabloların bulunmasına yardımcı olacak bir bilgi getiren kişiye “eğer bu bilgi sayesinde tablolar bulunursa” 5.000.000 Dolar vermeyi vaadediyor. Yani tabloları getirmeniz değil, sadece bilgi getirmeniz bu ödülü kazanabilmenize yetiyor. (FBI sitesinde yazan bilginin orijinali ingilizce olarak şöyle: “$5 million reward for information that leads directly to the recovery of all of our items in good condition. What that means is that you don’t have to bring us the paintings to be eligible for the reward.” Kaynak: www.fbi.gov/news/stories/2013/march/reward-offered-for-return-of-stolen-gardner-museum-artwork)

2) Özel Bir Koleksiyoncudan 1.700.000 Dolar Ödül

48 Milyar Dolarlık bir fonu yöneten finans uzmanı ve tablo koleksiyoncusu Jeffrey Gundlach, California Santa Monica’daki evinden çalınan tabloları bulana veya bulmaya yardımcı olacak bir bilgi getirene toplamda 1,7 Milyon Dolar vereceğini açıkladı. Çalınan tablolar arasında yandaki remi görülen Mondrian’ın 1936 tarihli “Kırmızılı Beyazlı Kompozisyon” için 1.000.000 $, Jasper Johns ve Jasper Cornell’e ait 2 tablo için 500.000 $, ve  koleksiyonunun geri kalanı için 200.000 $ vereceğini belirtti. Bu rakamlar koleksiyonu getiren veya koleksiyonun bulunmasını sağlayacak bilgiyi getiren kişiye verilecek. Tablolarla aynı anda çalınan Porsche Carrera’yı getirene ise ödül vaadedilmedi çünkü beyefendide bir kaç tane daha varmış, ama bu tablolar dünyada tek imiş. (Kaynak: Financial Times. www.ft.com/cms/s/0/16286174-0689-11e2-abdb-00144feabdc0.html#axzz2sNCQjkjH)

3) Van Gogh’un Kilise Resmini Bulana 800.000 Sterlin Ödül

Van Gogh’un babasının protestan rahibi olarak çalıştığı “Neuen Kilisesi”ni resmettiği bu tablo Hollanda’daki Van Gogh Müzesi’nden 2002 yılında (aşağıda görülen bir başka tabloyla beraber) çalındı. Hırsızlar bulundu ama tablolar hala kayıp. Müze de doğal olarak (tablo yerine hırsızları sergileyemeyeceğine göre) bu tabloyu bulana bu ödülü vaadetti.

Şu ana kadar ses seda yok ama neyin nerden çıkacağını, ödülü kimin kazanacağını kim bilebilir ki?

4) Şu Picasso’yu Bulun 540.000 Euro Ödülü Siz Alın

Picasso’nun yanda görülen “Dora Maar’ın Portresi” adlı bu yağlıboya tablo 1999 yılının Mayıs ayında Fransa’nın güneyinde bulunan Antibes kenti kıyılarında demirlemiş özel bir yattan çalındığından beri haber alınamıyor.

Yatın ve tablonun sahibi özel koleksiyoncu, tabloyu bulana veya bulunmasına yardımcı olacak bilgiyi getirene 540.000 Euro nakit ödül vaadetti. Ama şu ana kadar daha hala bu dosyada yaprak kımıldamadı. (Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Dora_Maar)

5) Bulana Ödül Verilecek Sanat Eserleri Sadece Tablolar Değil

Mesela Ekim 2004’te yanda bir örneği görülen ve Emile Galle adlı sanatçıya ait “Art Pieces in Glass” adlı 15 parçalık kupa serisi İsviçre’nin Vaud kantonunda bulunan Gingins Şatosu’ndan çalındı. Çok sıfırlı bir miktar İsviçre Frankı değerinde olduğu belirtilen bu kupaları bulana veya bulunmasını sağlayacak bilgi getirene 400.000 İsviçre Frankı ödül vaadedildi.

(Kaynak: www.police.vd.ch/communique_presse/2004/041027.htm)

6) Van Gogh’un Afyon Çiçekleri’ni Bulana 175.000 Dolar Ödül

Vincent Van Gogh’un intihar etmeden 3 sene önce yaptığı ve şu an 50.000.000 Dolar değer biçilen “Afyon Çiçekleri” adlı bu yağlı boya tablo 2010 yılında Mısır’da bulunan Kahire Muhammed Mahmut Halil Müzesi’nden çalındı.

Bu tabloyu bulana veya bulunmasına yardımcı olan ilgiyi getiren kişi veya kişilere 175.000 Dolar ödül vaadedildi.

(Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_stolen_paintings)

7) Yine Van Gogh Yine Ödül: Bu Kez 133.000 Dolar

Yağmurlu rüzgarlı pis bir havada Van Gogh evinde oturmak yerine Scheveningen’de plaja gidip denize bakarak bu resmi çizmişti. Kalın kalın sürdüğü boyaya plajın kumları karışırken zavallı ressam hem rüzgarla hem açlıkla savaşıyordu. “Scheveningen’de Denizin Görünümü” adlı bu tablo Aralık 2002’de resmin yapıldığı yerin birkaç km ötesinde bulunan Van Gogh Müzesi’nden çalındı. Şu an bulana veya bulmaya yardımcı olacak bir bilgi getirene 133.000 Dolar karşılığı Euro vaadediliyor. (Kaynak: www.fbi.gov/news/stories/2010/december/national-stolen-art-file)

8) Stradivarius Kemanı Bulana 100.000 Dolar

1714 tarihli bir Antonio Stradivarius “Le Maurien” Keman, Mayıs 2002’de Chistophe Landon Nadir Kemanlar Dükkanı’ndan çalındı. Kroll adlı risk yönetimi ve sigorta şirketinin şemsiyesi altında bulunduğu için şimdi Kroll tarafından dünyanın her yerinde aranıyor. Hatta bulana veya bulunmasına yardımcı olacaklara 100.000 Dolar ödül vaadedildi. İlgilenenler için Kroll’un irtibat numaraları: +1 (866) 655.77.73 veya +1 (703) 259.22.89.

(Kaynak: www.insurancejournal.com/news/newswire/east/2002/05/21/15894.htm)

9) Renoir’in Bu Tablosunu Bulmaya Yardımcı Olana 50.000 Dolar Ödül

Fransız empresyonist Pierre Auguste Renoir’ın “Dirseğine Dayalı ve Saçı Çiçekli Madeleine” adlı bu yağlıboya tablosu, 2011 yılında koleksiyonerin evine kar maskeli kişilerce yapılan silahlı bir saldırıda çalınmış. 1.000.000 Dolar değer biçilen bu tablonun bulunması için yardımcı olacak, tabloyu bulacak veya bulunması için herhangi bir bilgi getirecek kişiye sahibi tarafından 50.000 Dolar ödül vaadedildi.

(Kaynak: www.fbi.gov/news/stories/2012/september/reward-offered-for-stolen-renoir-painting)

10) Cezanne ve Degas için 50.000 İsviçre Frankı Ödül Verilecek

İsviçre’nin Zürih kentinden çalınan 2 şaheser tablo; ilki Paul Cezanne, “Boy in the Red Vest” 1890, ve ikincisi Edgar Degas, “Viscount Lepic and His Daughters” 1871, hala aranıyor.

Buehrle adlı özel bir koleksiyondan Şubat 2008’de çalınan bu tablolar İnterpol tarafından aranırken bir yandan da tabloları bulana veya bulunmasına yardımcı olana verilecek ödül 50.000 Frank olarak belirlendi. Başvurular tabii ki gizli tutulacak.

(Kaynak: www.interpol.int/Public/News/2008/WOA20080211.asp)

Sonuç:

Kardeşim biz nasıl yaparız ederiz de bu koca koca tabloları buluruz; bizim etimiz budumuz nedir ki diyecekseniz, buyurun siz gazetedeki kare bulmacayı çözün. Ama “Zafer ‘zafer benimdir’ diyenlerindir” diyenlerdenseniz (burada müzik girsin) ve iPad’inizde Sudoku çözmekten sıkıldıysanız, (müziğin sesi yükselsin, borazanlar, vurmalılar) giyin Shelock Holmes şapkanızı ve araştırın bakalım. İnanın, odaklanın, sorgulayın, irdeleyin. (Dekreşendo). Kolay değil tabii ki, yoksa herkes yapardı. Üstelik ödül de bu kadar olmazdı. Ama şu var ki akıl akıldan üstündür. Top yuvarlaktır. Piyango bileti almayana ikramiye çıkmaz.

Hem belli mi olur, belki de siz araştırma yaparken öyle başka bir şey bulursunuz ki o yukarıda yazan milyonlara değişmeyebilirsiniz.

Keyifli araştırmalar dileriz.

Önceki İçerikSiz hiç zifiri karanlıkta yemek yediniz mi?
Sonraki İçerikHaftanın Sıradışı ve Cüzdansever Fikirleri