Ana Sayfa Yaşam Siz hiç zifiri karanlıkta yemek yediniz mi?

Siz hiç zifiri karanlıkta yemek yediniz mi?

204

Bahsettiğimiz şey hayalgücü ile lezzetin buluştuğu müthiş bir deneyim. Zifiri karanlıkta yemek yiyebilir ve gözünüzü kapattığınızda diğer duyu organlarınızı kullanmanın güzelliğini görebilirsiniz.

Bu “değişik” demenin hafif kalacağı, anlatırken bol bol “sıradışı” hatta “ezberbozan” kelimelerini kullanmanın yerinde olacağı organizasyon, “Karanlık İşler” adlı bir girişim tarafından sunuluyor. Amaç kesinlikle 2 saat içinde körlüğü anlamak değil; öyle ulvi bir amaç hedeflenmiyor; ama onun yerine gözümüzü kullanmayarak diğer duyularımızın, mesela tat alma duyumuzun veya koku alan organımızın veya dokunmanın değerini ortaya koymak amaçlanıyor. Gözümüzün hayatımızı hiç tahmin etmediğimiz kadar baskı altında tutan hükümranlığını ortadan kaldırdığımızda, aslında en az göz kadar önemli olan ama hep arka planda çalışan diğer duyularımız öne çıkıyor. Dokunmak, dinlemek, koklamak fiilleri bir yemek süresince de olsa üvey evlatlıktan assolistliğe terfi ediyor.

Hangi bardağınızda su, hangisinde meşrubat veya içki olduğu burnunuzla ayırdetmek; şarabın rengini bakmadan bulmak; tabaktaki bir lokmayı çatalla yakalayabilmek; tatlınızın adını damağınızla bulmak; önünüzde yürüyen garsonun sağ omuzunu sağ elinizle tutup onun ardından uygun adım yürüyerek karanlıkta masanızı bulmak; yemekten sonra duvarlara çarpmamaya çalışarak bilmediğiniz bir uzayda dans etmek.

Bu yemeği düzenleyen “Karanlık İşler” yetkilisi ve organizatör Nuri Kaya Bey www.karanliktayemek.com sitesinde konuyu kısaca şöyle tarif ediyor: “Aslında karanlıkta yemek yemek ne kadar eğlenceli olabilir ki? Karşınızda kimin oturduğunu, tabakta ne ne olduğunu bilmeden, size servis yapan personeli görmeden zifiri karanlıkta iki buçuk saatlik bir yemek tecrübesi. Görme engelli müzisyenlerin şarkı söylediği, garsonların servis yaptığı zifiri karanlıkta yemek yiyerek hayatı yeniden öğrenmek isteyenlere radikal bir başlangıç fırsatı.”

Biz bu haftasonu bu enteresan fikri yerinde gözlemlemek ve karanlıkta yemeği kendimiz deneyimlemek için oradaydık; gittiğimize de çok memnun olduk. Tabii ki gitmeden önce “Acaba bir şeyleri kırıp dökmeden yemek yemeyi becerebilecek miyiz? Üstümüze dökersek diye acaba eski püskü bir gömlek mi giysek?” diye düşünmedik değil. Eğer masada ekmeği bulmak zor olur derseniz cebinize 2 dilim ekmek koyun gidin. Ama fikir enteresan gelirse mutlaka gidin. Çünkü Nuri Bey’in dediğine göre kentsel dönüşüm şu aralar Galata’da da taşları yerinden oynatıyor ve Karanlık İşler de “bazı rant çevreleri” tarafından kapatılma veya yerinden edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

İlgilenenler için adres:

Karanlık İşler (Karanlıkta Yemek Organizasyonu)
Serdar-ı Ekrem Cad. 16D Galata-Beyoğlu-İstanbul
Telefon: 0212 252 51 61/62 veya 0532 342 25 38

Önceki İçerikSebzelerle Müzik Yapmak
Sonraki İçerikTablo Hırsızlığından Para Kazanmak