Ana Sayfa Yaşam Wish You Were Here (Pink Floyd) – Sözleri, Çevirisi ve Hikayesi

Wish You Were Here (Pink Floyd) – Sözleri, Çevirisi ve Hikayesi

35147

Bu yazı çok bilindik bir şarkının arkasında yatanları anlatıyor;

Siz yazıyı okurken fonda bu şarkının çalmasını isterseniz parçanın 1995 tarihli konser kaydı, İngilizce sözleri ve Türkçe tercümesi de hemen aşağıda:

“Wish You Were Here”

So, so you think you can tell,
(Demek, demek anlatabileceğini düşünüyorsun,)
Heaven from hell, blue skies from pain.
(Cehennemden cenneti, acılar içinden mavi gökyüzünü.)
Can you tell a green field from a cold steel rail?
(Soğuk çelik raylardayken yeşil tarlaları anlatabilir misin?)
A smile from a veil…
(Bir maskenin ardına saklanıp, gülümsemeyi…)
…Do you think you can tell?
(…Anlatabileceğini düşünüyor musun?)

And did they get you to trade your heroes for ghosts?
(Ve sana kahramanlarınla hayaletleri takas ettirdiler değil mi?)
Hot ashes for trees?
(Sıcak küllere karşı ağaçları?)
Hot air for a cool breeze?
(Sıcak havaya karşı püfür püfür esen rüzgarı mı aldılar?)
Cold comfort for change?
(Para üstü olarak da buz gibi bir konfor mu verdiler?)
Did you exchange?
(Yani değiş tokuş mu ettin?)
A walk on part in the war, for a lead role in a cage?
(Savaştaki figüran rolünü bırakıp, kafesteki başrolü mü aldın?)

How I wish, how I wish you were here.
(Burda olmanı ne kadar çok isterdim.)
We’re just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
(Biz sadece bir akvaryumda yüzen iki kayıp ruhuz, yıllar yılı,)
Running over the same old ground.
(O eski bildik yerleri gidip gelip aşındırdık.)
What have you found?
(Peki sen ne buldun?)
The same old fears.
(O eski bildik korkuları.)
Wish you were here.
(Keşke burada olsaydın.)

Müziğin sesi ilk başta çok uzaklardan gelir. Sanki siz dışarıda duruyormuşsunuz da biraz ilerideki kapısı kapalı bir arabanın hoparlörlerinden boğuk bir gitar tıngırdıyor gibidir. Bu ses muhtemelen Syd Barrett’in 12 telli gitarından gelmektedir; çünkü bir kaç ölçü ardından David Gilmour’un metalik bariton gitarı duyulur. O yakındadır. Syd’in gitarının sesi bir süre sonra kesilir ve bir hayaletin gölgesi gibi uzaklaşıp kaybolur. David Gilmour ise, Pink Floyd’u kuran akli dengesi sorunlu arkadaşının ardından hüzünle “Keşke burada olsan” adlı şarkıyı mırıldanmaktadır.

Syd Barrett Pink Floyd’un kurucusu olan ünlü İngiliz müzisyendir. 10 yaşından beri gitar çalmakta ve şarkı söylemektedir. Lisede Roger Waters ile tanışmıştır. Üniversitede ise David Gilmour’la arkadaş olur. Syd o yıllarda çaldığı bir gruba “Pink” Anderson ve “Floyd” Council adlı iki blues müzisyeninden esinlenerek “Pink Floyd” adını koyar. Çok güzel şarkılar yapar, hayran kitlesi gitgide büyümektedir. Ama Syd uyuşturucu kullanmaya başlar ve hayat birden değişir. 1967 yılı sonları ve 1968 başlarında Barrett’in davranışları farklılaşmaya ve tahmin edilemez olmaya başlar. Bazı konserlerde sadece tek bir akor çalarken, bazılarında öylece durur ve hiç gitar çalmaz. Bir konserde şarkıyı çalarken gitarının akordunu kasıtlı olarak bozar. Çıktıkları bir televizyon programında sorulan soruları tersler. Artık dayanılmaz hale gelen bu durum, grubun ilk kez Syd Barrett’e haber vermeden sahneye çıkmasıyla son aşamasına ulaşır. 1968’de Syd Barrett kendi grubundan atılmıştır.

Roger Waters’ın anlattığı bir hikayeye göre, Barrett grupla yaptığı bir provada “Have you got it yet?” adlı yeni bestesini gruba dinletmişti. Ancak şarkıyı her tekrar ettiklerinde, Barrett şarkıyı tamamen farklı bir biçimde çalarak grubun şarkıyı öğrenmesini engelliyor ve şarkı sözü olarak da şarkının da adı olan “Şu ana kadar hala öğrenebildiniz mi?” sorusunu tekrarlıyordu. Grup, bir süre sonra Barrett’ın onlarla düpedüz dalga geçtiğini ve şarkı markı öğretmediğini anladı. Bu prova, Barrett ve Pink Floyd’un beraber çaldığı son prova oldu.

Grup, en ünlü eserleri olan “Dark Side of the Moon” albümünde deliliği anlatan “Brain Damage” şarkısını Syd’den esinlenerek yazdı. 15 Eylül 1975’te çıkardıkları bir sonraki albüm ise “Wish You Were Here” idi. Pek çok eleştirmen tarafından grubun en kaliteli albümü olarak da gösterilen bu albümle aynı adı taşıyan parça Syd Barrett’i anlatıyordu. Albümün kapağında yanmakta olan adam ise muhtemelen uyuşturucunun yaktığı Syd Barrett idi.

Önceki İçerik“Sanki Yedim Cami” Enteresan Bir Hikaye
Sonraki İçerik“Keşke Burada Olsaydın” (Durum Bildiğiniz Gibi Değil)