Ana Sayfa Yaşam Buzun İçinden Müzik Çıkaran Adam: Terje Isungset

Buzun İçinden Müzik Çıkaran Adam: Terje Isungset

111

Terje Isungset dünyanın en enteresan işlerinden birini yapıyor. Buzdan kendi kendisine müzik enstrümanları oyuyor; bu enstrümanlarla konserler veriyor. Kelimelerle uzun uzun anlatmak yerine buyurun size Terje Isungset’in, güzel solist Mari Kvien Brunvoll ile verdiği 2012 tarihli bir konserden kısa bir bölüm:

Aşağıdaki parçayı ise Isungset’in Geilo’da 2011 yılındaki buzdan müzik festivali sırasında verdiği konserden ağızlara bir tadım bal olarak düşünün:

Isungset’in müziği sadece dinlemek için değil. Aşağıdaki örnekte Norveç’in Steinsdalsfossen çağlayanının uçuşan suları eşliğinde dans eden Therse Skauge, hava şartlarına aldırmadan kendisini bu dahi müzisyenin eşine az rastlanır müziğine kaptırmış. Parçanın adı Fosekall.

Tabii ki sanatçı sadece karın buzun tipinin fırtınanın ortasında konser vermiyor. Aşağıda Bergen Grieghallen (Eurovision şarkı yarışmalarının da düzenlendiği) konser salonunda gerçekleştirdiği bir performanstan kısa bir bölüm:

1964 doğumlu İskandinav caz müzisyeni 20 yılı aşkın süredir sıradışı enstrümanlarıyla müziğin sınırlarını zorluyor. Kendisini müzisyenlikle şamanlık arasında bir noktada konumlandıran Terje Isungset’in çoğunlukla görsel enerjik ve ezber bozan müziği 1994 Lillehammer Kış Olimpiyatları’nın açılış seremonisinde de kullanılmıştı.

Orijinalitenin keyfini sürmek isteyenler için, sanatçının diskografisine Myspace üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

Önceki İçerikMutluluk Dolu Bir Çuval Fikir
Sonraki İçerikEski Püskü Şeylerden Kaç Para Kazanılabilir?