Ana Sayfa Alışveriş Çocuğa Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır

Çocuğa Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır

74

Çocuk için oyuncağın yaşamsal bir ihtiyaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocuk oyun ve oyuncaklar aracılığıyla gerçek hayata hazırlanıyor, yani oyuncak seçimi çok önem taşıyor. Çocuklar hayatı tanıma yolunda bütün deneyimlerini oyun ve oyuncaklarla ediniyorlar. Bu açıdan oyuncaklar için, çocuğun toplum ve çevreyle olan ilişkilerini düzenleyen bir araç ifadesini kullanabiliriz.

Çocukların yeteneklerini ortaya çıkartacak oyuncaklar bir eğitim işlevi olarak görülebilir ve oyuncak seçiminde özellikle buna dikkat edilmeli. Çocuk doğru oyuncaklarla renk, boyut, şekil kavramlarını öğrenecek ve bazı sayısal ya da sözel değerleri oluşturacak. Gelişim evreleri boyunca her çocuk oyun oynamaya ve oyuncağa ihtiyaç duyuyor. Üstelik bu gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi için oyuncak hayati önem taşıyor. Her yaştaki çocuk açısından doğru oyuncaklarla oyun oynamanın ciddi yararlar sağladığı tersinin zararlara yol açabileceği biliniyor.

Genel olarak oyuncaklar beş ayrı grupta ele alınıyor:

– Birinci Grup
Çocuğun kendi dışındaki çevreyi tanımasını ve kendi deneyimlerini oluşturmasını sağlar. Bu malzemeler kum, toprak, kil, çamur, su ve boyalardan oluşuyor. Çocuk malzemeye kendisi şekil verdiği için hayal gücünü ortaya çıkartıyor ve tutma, kavrama ve şekil verme yönünü geliştiriyor.

– İkinci Grup
Çocuğun yaratıcı yeteneğini ortaya çıkartması sağlayan boya, tebeşir ve çamur türü malzemeler bu gruba giriyor. Çocuk, bu tür araçlar ile kendi kendine birçok şekil yaratabilir.

– Üçüncü Grup
Çocuğun hayal dünyasına hitap eden ve destekleyen bebekler ve hayvan figürlerinden oluşuyor. Bu oyuncaklarla oynayan çocuk kendi oyun dünyasını kuruyor ve içinde yer alıyor. Bebeklerini giydiriyor, hayvanlara ses veriyor ve onlar gerçekmiş gibi bir hayal dünyası kuruyor.

– Dördüncü Grup
Çocuğun bir yetişkin gibi davranabilmesini sağlayan ve becerilerini geliştiren küçük ev eşyaları bu grupta yer alıyor. Yetişkinlerin dünyasında gördüğü her şeyi taklit yoluyla kendi dünyasında uygular. Küçük mutfak aletleri, tamir malzemeleri, fırçalar bu gruba girer.

– Beşinci Grup
Çocuğun hem bedensel hem de zihinsel yeteneklerinin gelişimini destekleyen jimnastik aletleri ve inşa malzemeleri örnek gösterilebilir. Yapbozları, tahta parçalarını veya Legoları da bu grupta değerlendirebiliriz.

Sonuçta oyuncak seçimi bütün bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda daha fazla önem kazanıyor. Çocuğa kendisini ortaya koyabileceği, aktif olarak şekillendireceği, yeteneklerine ve hayal gücüne hitap eden oyuncaklar seçerek, var olan değerlerinin daha da gelişmesine katkıda bulunmak ailelerin en önemli görevlerinden biri olmalı.

Çocuğunuz için en uygun oyuncakları temin etmek için mesela Oyuncax.com’u ziyaret edebilirsiniz. Sitede birçok farklı kategoride her yaş grubuna uygun oyuncakların satışı yapılıyor. Oyuncakları daha uygun fiyatlara satın alarak hem bütçenizi hem de çocuğunuzu üzmemek için Avantajix’ten tıklayarak Oyuncax sitesine gidin ve alışveriş yapın. Harcadığınız paranın bir miktarını Avantajix size iade edecek, alışverişiniz daha da ucuza gelecek.

www.avantajix.com : Siz oyuncak aldıkça size para ödeyen internet sitesi.

Önceki İçerik14 Şubat’a 15 Fikir
Sonraki İçerikOtomobiliniz Kışın Sizi Üzmesin