Ana Sayfa Alışveriş Otomobiliniz Kışın Sizi Üzmesin

Otomobiliniz Kışın Sizi Üzmesin

68

Kış ayları, araçlar için zor bir dönem ama zorlu kış şartlarında aracınızı ve can güvenliğinizi korumak çok zor değil. Birkaç noktaya dikkat edin yeter.

(V) kayışına dikkat edin
Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirin.

Antifrizi ölçtürün
Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalı. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önlüyor.

Hava filtresine bakın
Kış mevsimi öncesinde hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılamayacak durumda ise değiştirmek gerekiyor.

Fıskiyeleri kontrol edin
Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin deliklerini bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.

Silecekleri kontrol edin
Cam sileceklerinin kış aylarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekebilir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar. Bu da güvenli sürüş sağlar.

Silecek suyunu sık sık kontrol edin.
Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir.

Donan cama sıcak su dökmeyin
Aksi takdirde cam çatlar. Tedbirlerin baştan alınması ve pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin önceden antifrizle silinmesi daha uygun olacak. İç yüzeylerin ise sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanmayı engelleyebilirsiniz.

Lastik kontrolü yapın
Güvenli yolculuk için hayati önem taşıyan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekiyor. Eğer kışın karlı ve buzlu yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin ya da değiştirin.

Elektrik sistemini gözden geçirin
Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan nem girdiyse otomobiliniz çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin. Kışın araçlarda elektrik sarfiyatı daha da artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrolünü, ikinci olarak da akülerin bakımını mutlaka yaptırın. Akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını silin.

Yağ oranını kontrol edin
Motor yağının mutlaka kontrol edin. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybediyor.

Rezistansın kontrol edin
Arka camdaki donma ve buğulanmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi güvenli görüş açısı bakımından önemli.

Kalorifere baktırın
Çetin kış şartlarında araç içinde üşümemek içinm kalorifer ve klima bakımını ihmal etmeyin. Klimanın polen filtresini değiştirin. Kalorifer hortumlarını kontrol edin.

Karbüratör ya da yakıt filtresine bakın
Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmesi de yakıt sarfiyatını arttırır ve aracının performansını etkiler.

Bu arada not: Aracınızı kış şartlarına hazırlamanız için ihtiyacınız olan ürünleri n11.com’dan uygun fiyata temin edebilirsiniz. Oto ürünlerini daha avantajlı fiyata satın almak istiyorsanız Avantajix’ten tıklayarak n11.com’a gidin ve keyifle alışveriş yapın. Harcadığınız paranın belli bir miktarını Avantajix size iade etsin.

Yani bu kış kıyamette ne aracınız üşüsün, ne de cebiniz.

www.Avantajix.com otomobille ilgili tüm alışverişlerinizde, siz alışveriş yaptıkça size para veren site.

Önceki İçerikÇocuğa Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikEvde Spor Yapmak, Ama Keyifle Yapmak