Ana Sayfa Alışveriş Erkeklerin Pırlanta Yüzük Telaşı Başladı

Erkeklerin Pırlanta Yüzük Telaşı Başladı

106

Alyans, kadın ve erkek arasındaki sonsuz sevginin, mutluluğun, beraberliğin ve bağlılığın simgesi olarak yüzyıllar boyunca önemini hiç kaybetmedi. Bu yüzden geçmişi çok eskilere dayanıyor.

Eski çağlarda Mısırlılar, evlilik bağını simgeleyen ilk yüzüğü bitki saplarını kullanarak yapmışlar. Yüzüğün yuvarlak olması sonsuzluğu, hiç bitmeyen sevgiyi ve aşkın devamlılığını vurgularmış. Yüzüğün sol elin dördüncü parmağına takılmasının ise ayrı bir manası varmış. Mısırlılar, sol elin dördüncü parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir damar olduğuna inanıyorlarmış ve bu damara “aşk damarı” adını veriyorlarmış. Günümüzde de alyansın hala sol elimizin dördüncü parmağına takılması Eski Mısır’ın insanlığa bıraktığı en önemli miraslardan biri olsa gerek.

Çağımızda evlilik kurumunun simgesi denilince birçok kişinin aklına alyans geliyor, ama zaman içinde değişen şartlar ve gelişen teknoloji ile birlikte evlilik bağının simgesi olarak pek çok değişik objelerin kullanıldığı da biliniyor.

İnsanların yaşamları boyunca en uzun süre kullandıkları takı olan alyanslar, zamanla değişimlerden geçerek şu anki haline ulaştı. Bunların buruna ve ayağa takılanları oldu, görünmeyen metalden yapıldıkları görüldü, kutsanmaları için türlü dinlerde türlü dualar bestelendi. Günümüzde ise alyanslar genelde gümüş, altın, pırlanta olmak üzere birçok hammadde, model ve ölçüde üretilebiliyor. Bunların arasında en popüler ve en değerli olanı şüphesiz pırlanta yüzükler.

Pırlanta, her kadının rüyasını süsleyen bir takı türü olarak önemini hiçbir zaman yitirmedi. Işıltısıyla her zaman göz kamaştırdı ve kadınları kendine hayran bıraktı.

Peki, pırlanta nasıl bir şey?

Elmas doğada bilinen en sert madenlerden biri ve aynı zamanda da çok değerli bir taş. Aslında gerçek birer sanatçı olan elmastıraşlar vasıtasıyla çeşitli tip ve boyutlarda dikkatle yontulan ham elmaslar, birtakım işlemlerden geçirilerek ve 57 fasetli kesilerek pırlanta diye tabir edilen ve en parlak kristal olduğuna inanılan şekli alıyor; ve bu taş madene yine yüzyıllar boyunca güvenilirliği kanıtlanmış şekillerle tutturularak alyansa dönüşüyor.

Elmas hem doğada nadir olarak bulunuyor hem de şekillenmesi imkansıza yakın zorluklar taşıyor. Pek çok kişi, kıymetli taşların en eskisi olarak bilinen elmas ile pırlantanın iki farklı taş olduğunu zannetse de, aslında her ikisi de aynı taş. Fark yalnızca kesimden kaynaklanıyor. 1919 yılında Marcel Tolkowsky adlı bir kişi elması 57 kesimli (fasetli) öyle güzel bir şekilde kesmiş ki, bundan sonra 57 kesimli tüm elmaslara, şekli ne olursa olsun -parlaklığından dolayı- “pırlanta” adı verilmiş.

Aynı kalite standartlarına sahip olan pırlanta ve elmastan; pırlanta, elmasa göre daha değerli ve pahalı. Çünkü birçok aşamadan geçerek son tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Kesim sırasında hacminin yaklaşık %50’sini kaybediyor. Elmasların değerini belirleyen 4 ana faktör var. Bunlar; kesim, renk, büyüklük (karat) ve parlaklık.

Benimle evlenir misin pırlanta?

Yıllar içinde kadınların rüyalarını süsleyen ve vazgeçilmez addedilen takılardan olan pırlanta, artık evlilik tekliflerinin de vazgeçilmezi olmuş durumda. Pırlanta yüzük ile evlilik teklifinde bulunan erkekler; gelin adaylarının gözlerinin pırlanta gibi ışımasını sağlıyor. Bir sihirli hareket hem gelin adayını hem de geleceğin kayın validesini büyülüyor. Bu yüzden sevdiği kişiye özel bir an yaşatmak isteyenlerin pırlanta yüzük arayışına girmesi gayet normal.

Peki pırlanta yüzük nereden alınır? Kime güvenilir? Nasıl ucuza getirilir? İndirimli tek taş pırlanta nereden alınır? Tektaş pırlanta indirim kuponu var mıdır?

Evlilik teklifi yapmayı düşünen erkekler için önemli konularından biri de pırlanta yüzük seçimi. Hatta seçiminden de öte onu satın almak için elinizi cüzdanınız attığını an. Birçok erkek bu konuda kararsızlık yaşayabiliyor çünkü bu her gün yapılan bir alışveriş değil. Genelde pırlanta alışverişi anında fiyat ve model konusunda bilgi eksikliğimiz olsa da, aslında iş kolay, çok kafa karıştırmaya gerek yok. İndirimli pırlanta yüzük kampanyalarını takip ederek uygun bir seçim yapmak mümkün.

2013 evlik teklifi için tek taş modellerini Eros Pırlanta sitesinde uygun fiyatlar ile bulabilirsiniz. Eros Pırlanta, pırlanta yüzük konusunda oldukça geniş bir seçim yapmanıza olanak tanıyor. Satılan ürünler sertifikalı ve ücretsiz kargo da var. Biz bu yazıyı yazdığımız sıralarda güvenli bir alışveriş ile satın aldığınız yüzüğü 30 gün içinde iade etme hakkınız vardı, sanırız bu geçici bir garanti değil, siz bu yazıyı okuduğunuzda da devam ediyor olacaktır. Ayrıca Eros Pırlanta sitesinden satın alacağınız ürünleri 1 yıl içerisinde üst modellerle değiştirmek istediğiniz takdirde, satın aldığınız ürün ödediğiniz fiyattan geri alınıyor. Siz üst model için sadece fark ücreti veriyorsunuz.

“Kafam yeterince karıştı, artık uygun bir yerden hoş bir pırlanta yüzük almak istiyorum” diyorsanız da vakit kaybetmeden Eros Pırlanta’daki modellere ve fiyatlara bakın. Sizin tercihlerinize uygun bir yüzük illa ki vardır. Bu arada Avantajix’ten tıklayarak Eros Pırlanta sitesine gider ve alışveriş yaparsanız harcadığınız paranın bir bölümünü de Avantajix size iade ediyor ve böylece alışverişiniz daha da ucuza geliyor. Avantajix’i izlemek lazım çünkü dönem dönem tek taş pırlanta kuponları da veriyor; o zaman alışveriş tadından yenmiyor.

Sizin de artık evlenmemek için hiç bir bahaneniz kalmıyor :)

Önceki İçerikYazın Kitap Okumak
Sonraki İçerikEvcil Hayvan Masraflarını En Aza İndirmek