Ana Sayfa Alışveriş Evcil Hayvan Masraflarını En Aza İndirmek

Evcil Hayvan Masraflarını En Aza İndirmek

193

Evcil hayvan beslemek her ne kadar basitmiş gibi görünse de aslında büyük bir yük çünkü ciddi bir sorumluluk istiyor. Büyük hevesle alınan küçük dostların sokağa terk edilmesi son derece üzücü. Bu yüzden evde bakmak için satın alınan hayvanların tüm sorumluluğunu sonuna kadar idrak etmemiz ve üstlenmemiz lazım. Çünkü “ay çok şeker” diye anlık bir kararla alınabilse de o satın alınan -dolayısıyla sorumluluğu bize geçen- o hayvanların sağlığı, beslenmesi, bakımı, temizliği büyük özen gerektiriyor.

Yaz tatilini fırsat bilen çoğu çocuk, sevdiği evcil hayvanı alabilmek için anne ve babasına dil dökecek. Eğer anne-baba kabul etmezse somurtacak, isyan edecek, iğneleyecek, duran çocuk eylemi :) yapacak. Sonunda amacına bu sene ulaşamasa da bir süre içinde ebeveynlerini şu veya bu şekilde ikna edip muradına erecek. anne babalar belki de çocukların evcil hayvan isteğini hiç itirazsız kabul edecek; çünkü hayattın ayrılmaz parçası ve insanların en yakın dostları olan hayvanların çocukların kişisel ve ruhsal gelişiminde de önemli rol oynadığı biliniyor.

Araştırmalara göre evcil hayvanlarla doğru ilişki kurulduğu takdirde, empati yeteneğinden ahlaki değerlerin gelişimine kadar, boş vakitlerin değerlendirilmesinden hayatın anlamının bulunmasına kadar pek çok fayda sağlayıcı sonuç alınıyor. Bu olumlu etkinin ortaya çıkabilmesi için, evcil hayvanların bir oyuncak gibi görülmemesi gerektiğinin çocuğa anlayacağı şekilde izah edilmesi önemli.

Bu yazımızda evine evcil hayvan almak isteyen ailelere bazı önerilerde bulunmak istedik.

Evcil Hayvan Satın Alma Kriterleri:

Ne şartlarda evcil hayvan almalıyız, ne şartlarda almamalıyız diye düşünüyorsanız, aşağıda bu konudaki kararınızı etkileyebileceğini sandığımız ve doğru kararı vermenize yardımcı olacağına inandığımız bazı kriterleri sıraladık:

1) Çocuğunuzun evcil hayvan isteğinde ne düzeyde istikrarlı olduğunu anlamadan ona bir hayvan satın almamalısınız.

2) Çocuğunuz hayvanlara karşı ilgisizse ya da hayvanlardan korkuyorsa önce bu sorunu çözmeye çalışmanız doğru olur.

3) Çocuğunuza hayvanın bir oyuncak olmadığını, bir insan gibi bazı ihtiyaçları olduğunu anlatmak onun gelişiminde önemli bir basamak teşkil ediyor.

4) Çocuğunuzun evde bir hayvana ayıracak vakti olup olmadığını mutlaka gözlemleyin. Bazı çocukların ev ödevleri, hayal dünyası veya hobileri nedeniyle evcil hayvan beslemeleri için yeterli vakti kalmayabiliyor; yeni bir dünya kurmaya çalışırken üsteleyerek eski yerleşik dünyaları yıkmamak önemli.

5) Eve herhangi bir evcil hayvan almadan önce kendinizde ya da çocuğunuzda herhangi bir alerji durumu olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederiz. Bunun için klinik veya hastanelerde çok pratik ve ucuz alerji testleri mevcut.

6) Çocuğunuz eve alacağınız hayvanın bakımı için temel sorumlulukları yerine getiremediği zamanlarda siz bu sorumluluğu üzerinize alabilir misiz? Onun hayvanı için ben zaman ayıramam diyorsanız eve hayvan almamalısınız.

7) Evcil hayvanların aylık bir masrafı olacaktır. Bu masraf bazı kişilere yüksek bazı kişilere düşük gelebilir çünkü her rakam görecelidir. Aylık kazancınız eve bir hayvan almaya uygun değilse evcil hayvan almaktan vazgeçmelisiniz.

Evde Hayvan Beslemek Kaça Patlar ki?

Yukarıda sıraladığımız bazı önerileri göz önünde bulundurup evcil bir hayvan almaya karar verirseniz en çok dikkat etmeniz gereken husus alacağınız hayvanın sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Bu yüzden bakılan evcil hayvana uygun mama türlerinin seçilmesi bu sadık dostların gelişimini sağlamak ve hastalıklara karşı dirençli olmalarına katkıda bulunmak adına büyük önem taşıyor.

Yani bir evcil hayvanın ne kadar masraf açacağı ve evin bütçesine ne gibi bir yük getireceği aslında tamamen sizin seçimlerinizle alakalı.

Mesela mamalar, yani kediler ve köpekler için en gerekli yiyecekler, nereden alınmalı, nasıl seçilmeli; bunu zaman içinde hayvanın da seçimleri belirlese de sizin kısa sürede evcil mamalarıyla ilgili hem pratik hem de ekonomik kararlar almanız gerekiyor. Mama seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü daha ucuz mama almak üzere yola çıktığınızda evcil hayvanınıza uygun olmayan kalitesiz mamalar alırsanız onun sağlığını tehlikeye atıyor olmanız mümkün. Kedi ve köpekler için mama seçimi yaparken profesyonel mama firmalarının ürünlerini tercih etmekte yarar var. Ayrıca evcil hayvanınızın ırkına ve cinsine, yaşına, kilosuna uygun mamaları satın almanız sağlıklı beslenme açısından faydalı olacaktır. Sağlıklı bir beslenme ise size daha mutlu bir evcil ve daha az veteriner masrafı çıkaracağı için bu işin olmazsa olmazı.

Mama Alışverişi Nereden Yapılmalı?

Satın aldığınız ya da alacağınız evcil hayvanlar için ihtiyacınız olan tüm ürünleri güvenilir, hesaplı ve kaliteli markaların satıldığı yerlerden temin etmenizde yarar var. Evcil hayvan malzemeleri satışı konusunda hizmet veren Zooplus, sizin için iyi bir tercih olabilir.

Avrupanın en büyük ve en yaygın satış ağı olan Zooplus sitesinde en iyi marka ve kalitede ürünleri avantajlı fiyatlarla ve üstün hizmet kalitesi ile satın alabilir ve bütçenizi zorlamamış olursunuz. Zooplus’ta bu aralar evcil hayvan ürünleri son derece uygun fiyatlar ile satışa sunuluyor.

Bu arada tekrar hatırlatmakta yarar var: Zooplus sitesinden yapacağınız alışverişlerde daha da avantajlı olmak istiyorsanız Avantajix’ten tıklayarak Zooplus sitesine gidin ve alışverişinizi yapın. Harcadığınız paranın bir bölümünü Avantajix’ten geri iade alın. Böylece evcil hayvanınızın bakım masraflarını en aza indirmiş olursunuz.

Daha iyi bir fikri olan var mı?

Önceki İçerikErkeklerin Pırlanta Yüzük Telaşı Başladı
Sonraki İçerik1 Milyon Dolar Kazanmak İster misiniz?