Ana Sayfa Alışveriş Yazın Kitap Okumak

Yazın Kitap Okumak

203

Düşünen, fikir üreten, düşündüğünü ifade edebilen ve yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen bireylerin artması için, çocukluk çağında kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasının son derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Çocuklar, kitaplarla okula başladıkları anda karşılaşıyor ve sadece ders aracı olarak gördükleri kitapları sevmeleri daha ileri yaşlara erteleniyor. Kitap okumanın hayatın her anından devam eden bir aktivite olduğunun çocuklara çok küçük yaşta anlayacakları bir şekilde ifade edilmesi önemli bir husus.

Televizyon seyrederek, bilgisayar oynayarak büyüyen çocuklar giderek okuma yeteneklerini kaybediyor ve okumanın sağladığı imkândan mahrum kalıyor. Kitap okuma ile yükselecek zihni gelişme, aslında anne karnında başlar. Yapılan araştırmalar, anne karnındaki bebeklerin 6. veya 7. aydan itibaren dış dünyayı işitebildiğini gösteriyor. Anne karnındaki bebeğe, huzur veren şeyler okunarak onun bu konudaki kabiliyetlerinin açığa çıkması sağlanabilir.

Kitap okuyan ve kitap okunan çocukların düşünceleri, diğer çocuklara göre daha zengin. Düşünme, bilgi ile birlikte geliştiğinden çocuk bildiği kadar düşünebiliyor. Bilginin desteklemediği düşünceler sığ kalıyor. Okuma, çocuğun kelime hazinesini artırdığı gibi iletişim kabiliyetlerinin gelişimine de katkı sağlıyor.

Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişmesi diğer çocuklara oranla daha iyi yönde oluyor. Bu noktada ebeveynlere büyük sorumluk düşüyor. Anne babalar çocuklarda kitap okuma arzusunun, onlara kitap alarak, okuyarak ve masal anlatarak uyandırılabilmeli. Aile çevresinde kitaba ve okumaya yönelik olumlu ve teşvik edici tutumlar çocuğu kitap okumaya yönlendirecek en önemli faktörler.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için;

• Anne-baba evde kitap okumalı ve çocuklar bunu görmeli.
• Özel kitap okuma zamanları ayrılmalı.
• Çocuğun bilgi kazanması ve bu bilgiyi etkili bir şekilde kullanması teşvik edilmeli.
• Ev ortamında çocukların bilgi birikimi ciddiye alınmalı ve desteklenmeli.
• Çocuğa özel günlerinde kitap hediye edilmeli.
• Evde çocuk için özel bir kütüphane hazırlanmalı.
• Çocuğun okuduğu kitabı başkalarına anlatma imkânı tanınmalı.
• Anne-babalar kitaplardan edindikleri bilgi ve tecrübeleri çocukları ile sıkça paylaşmalı.
• Çocuklara büyük yazarların hayatlarından örnekler verilmeli, onların tanınması sağlanmalı.
• Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanlar kontrol altında tutulmalı.
• Günlük gazete, dergi ve süreli yayınlar ile ilgili çocuklarda merak uyandırılmalı.
• Çocukların aldıkları harçlıklar ile kitap satın almaları teşvik edilmeli.
• Kitap evleri ve kitap fuarları gezilerek çocukların bu tür kültürel ortamlara alışmaları sağlanmalı.
• Kitap okuma konusunda çocuklara baskı yapılmamalı.
• Küçük çocuklara kitaplardan sevebilecekleri bölümler okunmalı.

Siz de çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, yaz tatilini daha dolu bir şekilde geçirmesini sağlamak istiyorsanız ilk iş olarak çocuğunuza seveceği türden kitapları hediye ederek işe koyulabilirsiniz. Her yaş çocuğa uygun kitapların satıldığı online kitap sitesi Okuoku.com’da çok büyük indirimler var. Okuoku’daki fırsatları takip ederek çok uygun fiyatlar ile kitap satın almanız mümkün.

Çocuğuma kitap alacağım ama benim de hoşuma giden birkaç kitap var. Karşılıklı okuruz diyorsanız, vakit kaybetmeden Avantajix’ten tıklayarak Okuoku sitesine gidin ve dilediğiniz kitapları alın. Harcadığınız paranın bir bölümünü Avantajix size iade etsin ve alışverişiniz daha da ucuza gelsin.

Avantajix, hem kişisel gelişimi hem de cebinizi düşünüyor, sizleri www.avantajix.com adresinde bekliyor.

Önceki İçerikHaftanın En Fettan Fikirleri
Sonraki İçerikErkeklerin Pırlanta Yüzük Telaşı Başladı