Ana Sayfa Püf Noktası Gazete Ne İşe Yarar: 10 Süper Fikir

Gazete Ne İşe Yarar: 10 Süper Fikir

348
İnternet Gazeteleri Öldürmeyecek
Gazeteleri okuduktan sonra atmayın, alternatif kullanımlar bulun.

“İnternet gazeteleri öldürecek” dendi ama hiç öyle olmadı. Bu kimine göre gazetesini sırtını koltuğa yaslayarak okumanın değişilmez zevkinden, belki gazetenin kokusundan, belki tuvalette internetin iyi çekmemesinden, kimine göreyse sırf alışkanlıktan.

Biz ise bu yazımızda klasik (kağıttan) gazetelerin alternatif kullanımları sayesinde aslında online (dijital) gazeteler ile kesinlikle kıyaslanmaması gerektiğini; ve hatta “yandaş / paralel / taraflı / güvenilmez basın” tartışmalarının bile gazeteleri öldüremeyeceği konusunu tartışacağız.

Polisiye filmin birinde hırsız önce soyacağı evin önüne gelir; sonra bir gazeteye reçel sürer, gazeteyi cama yapıştırır ve kağıdın üzerinden doğru camı keser. Sessizce ve tek parça halinde camı çıkarıp içeri girerken seyirci de gazetenin bu alternatif kullanımına hayran olur. Aslında gazetenin alternatif kullanımlarını onu kesekağıdı, çekirdek külahı, güneşe karşı şapka, çocuğa kağıttan uçak veya stadlarda konfeti şeklinde kullanan halkımız zaten bulmuştur.

Gazeteler geridönüşümlü malzemelerdir. Kağıdı tekrar tekrar kullanılabildiğinden eski gazeteleri biriktirip satmanız mümkündür. Ama satmayıp onları kullanmak istiyorsanız bakın size 10 süper fikir:

1) Gazeteyle tırnaklarınızı boyayın: Tırnağınıza önce bir kat parlatıcı sürün, kuruduktan sonra kolonyalı pamukla ıslatın ve gazetenin istediğiniz yerini tırnağınıza bastırın. Yazılar tırnağınıza çıktıktan sonra bir iki kat daha parlatıcı sürün ve yazıları tırnağınıza sabitleyin. Yok yazı istemem diyenler gazetedeki karikatürleri veya resimleri de kullanabilir.

2) Buzdolabında kullanın: Eğer meyve ve sebzeleri buzdolabına pazardan aldığınız naylon poşetinde koyarsanız -ıslak olabileceklerinden- çabucak çürüyebilirler. Poşetten çıkarsanız bile üzerlerindeki rutubet hala onları tehdit etmektedir. Halbuki buzdolabınızın içine meyveleri koymadan önce bir bez veya en azından bir gazete kağıdı yayarsanız, gazete rutubeti emer ve meyvelerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

3) Kışın boruların donmasını önlemek için evinizin dışındaki su borularını gazeteyle sarın. Yoksa üzerine kar yağdığında içlerindeki su buz olup genleşebilir ve boruları patlatabilir. Sonradan tesisatçı çağırıp duvarları kırmaktan ve bir sürü masrafa girmektense önceden bu bedava yöntemi düşünün ve gazetelerin yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceğini unutmayın.

4) Kar yağdığında arabanız patinaj yapıyor ve gitmiyorsa lastiklerin kaymaması için altına birkaç kat kullanılmış gazete yayın.

5) Arabanızın motorundan birşeyler damlıyor ve neresinden damladığını bulamıyorsanız, akşam altında gazete yayın. Sabah geldiğinizde gazeteye bakarak arabanın neresinden ne aktığını bulabilirsiniz. (Kullanılmış gazeteden al haberi.)

6) Kar yağdığında arabanızı sokakta bırakıyorsanız ertesi gün silecekleri cama yapışmış bulmamak için, sileceklerinizle camın arasına gazete kağıdı örtün. hem böylece sabah camdaki karı kazımak zorunda da kalmazsınız.

7) Siz bakmayın o televizyondaki reklamlara; cam satıhları parlatmanın en kolay yolu onları gazeteyle silmektir. Silerken ille de bir parlatıcı kullanmak istiyorsanız gazetenin üzerine sirke dökebilirsiniz. Etrafın limon kokmasını isterseniz üstüne bir de limon dilimleyin.

8) Mesela bir çekmecenizin içini süpürmek istiyorsunuz ama çekmecede elektrikli süpürgenin içine kaçabilecek ufak tefek ıvır zıvır var. Bu durumda eski bir gazeteyi süpürgenin emici ucuna bantlayın veya paket lastiğiyle tutturun. Süpürge sadece tozları alacak, gazete sayesinde eşyalarınız emilmeyecektir.

9) Şömineniz veya sobanız varsa gazeteleri burup sıkıştırarak “gazete odunu” yapın. Çok kolay ve sıcacık bir fikir.

10) Gazetenizin küllerini atmayın, bununla böcekleri kaçırmanız, boya olarak kullanmanız, bitkileri beslemeniz mümkün. (Mesela boya olarak gazetenin külünü parmağınızla gözlerinizin altına sürerseniz, güneşin yansımalarına aldırmadan çok daha uzağı çok daha net görmeniz mümkün.)

Tabii ki bir gazete ile başka şeyler de yapmak mümkün. Gazeteyle ıslak ayakkabılarımızı kurutabiliriz, maça gidince minder olarak kullanabiliriz, terleyince havlu gibi sırtımıza koyabiliriz, dolaptaki küf kokusunu alabiliriz, duvardaki sivrisineklere savaş açabiliriz, hatta saksıdaki toprağın dibine topak halde koyarız su tutar. Ama yazının başlığında 10 dedik ya burada duralım yoksa bu yazı makale olmaktan çıkar kitap bile olur…

Önceki İçerikAlışveriş Yaptıkça Para Kazanın
Sonraki İçerikHaftanın Mürekkep Değmemiş Fikirleri