Ana Sayfa Yaşam Haftanın Enteresan Kabiliyeti: Hömeylemek

Haftanın Enteresan Kabiliyeti: Hömeylemek

137

Sevgili Dostlar,

Piyanoda aynı anda 2 tuşa basıp 2 ses birden çıkarabiliyoruz. Gitarda 2 teli birden titretince 2 nota aynı anda çalınabiliyor. Peki bunu insan sesiyle yapmak mümkün mü? Yani aynı anda 2 şarkı birden söylenebilir mi?

Bir şarkıcının ses tellerinden aynı anda 2 farklı notayı birden çıkarabilmesine batı sözlüklerinde “Difoni” veya “Polifoni” adı veriliyor. Tuva Türkçesi’nde ise buna “Hömeylemek” deniliyor. (Kaynak 1, Kaynak 2.)

Anna-Maria Hefele bu özel kabiliyete sahip sanatçılardan biri. Şu şarkıda 0:47’de, 1:30’da ve 2.56’da, hömeylediğini görüyoruz. Şu parçada ise baştan sona hömeyliyor. TED’de yaptığı şuradaki konuşmada hem hömeyliyor, hem de bunu nasıl kolayca yaptığını anlatıyor. (Not: Bu videolara Türkçe altyazı eklemek için “Ayarlar” düğmesinden dil seçimi yapabilirsiniz.)

Orta Asya topluluklarında (genelde Türk ve Moğol şarkıcılar arasında) bu özellik çokça görülüyor. Örneğin Moğol şarkıcı Bukhu Ganburged şuradaki parçada 3:10’dan itibaren, şurada ise 6:00’dan itibaren çok şaşırtıcı örnekler veriyor. İnsan eğer isterse, “olmaz” denebilecek 2 şeyi aynı anda oldurabiliyor. Anna-Maria Hefele’ye göre bu gayet basit bir teknik ve isteyen herkes öğrenebiliyor.

Avantajix kullananlar da aynı anda 2 şeyi birden yapabiliyor: Para harcarken para kazanıyorlar. Hömey’in alışverişe uyarlanmış haline Avantajix deniyor.

Alışveriş Yaptıkça Para Veren Fikirler:

Bugün Başka Ne Kazanabiliriz?

1) Avantajix Size Karaca Çay ve Kahve Makinesi Hediye Etsin:
Avantajix, bir şanslı kullanıcısına Karaca Hatır Plus 5 in 1 Çay ve Kahve Makinesi kazandırıyor. Bu keyifli makineyi kazanmak isterseniz; @avantajix hesabını takip edin, içerik postunu beğenin ve arkadaşlarınızı etiketleyin. Son katılım: 04.09.2023. Detay için: https://www.instagram.com/p/Cv9spMmopv2/

2) En Yaratıcı Cümleniz Size Hediye Paketi Kazandıracak:
Gratis, 10 takipçisine Beaulis ürünlerinden oluşan hediye paketi kazandırıyor. Katılmak için Gratis’i takip edin, görseli beğenin, “Bu ürünlerle yaptığım makyaj bir emoji olsaydı … olurdu” cümlesini yaratıcı bir şekilde tamamlayıp istenen hashtag ile 1 arkadaşınızı etiketleyin. Sonuçlar 25 Ağustos’ta açıklanacak. Detaylar için link: https://www.instagram.com/p/CwNUZrkNyp6/

3) 10 Kişi Uni Baby’den Saç Ve Vücut Şampuanı Kazanıyor:
E-bebek, 10 kişiye Uni Baby’den saç ve vücut şampuanı hediye ediyor. Çekilişe katılmak için; @ebebek hesabını takip ederek içerik postunu beğenin ve 3 arkadaşınızı yorumlarda etiketleyin. Kazananlar 25 Ağustos’ta açıklanacak. Detay isterseniz şurada: https://www.instagram.com/p/CwFqWjxNFvZ/

4) 3 Vazo Birden Kazanmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler:
Madame Coco, aynı renk farklı çeşitlerde 3 adet vazo hediye edecek. Bu çekilişe katılmak için; @madamecocotr sayfasını takip edin, görseli beğenin ve yorumda #madamecoco yazıp 1 arkadaş etiketleyin. Sonuç 28 Ağustos’ta açıklanacak. Detaylar için: https://www.instagram.com/p/CwRxVXItkLO/

Sağlıkla, barışla ve sevgiyle Kalın.

………

(Not: Yukarıdaki yazı Avantajix kullanıcılarına 24.08.2023 tarihinde gönderilmiş olan e-bültenin bir kopyasıdır. Siz bu yazıyı okuduğunuzda kampanyalar güncelliğini yitirmiş olabilir. En güncel detaylara şuan www.avantajix.com adresinden ulaşılabilir. Keyifli okumalar dileriz.)
Önceki İçerikKafadan Para Kazanmak (Örnek Vaka)
Sonraki İçerikTıklama Sanatçısı Tıkır Tıkır Para Yapıyor