Ana Sayfa Para Para Para Hata Bulun Para Kazanın

Hata Bulun Para Kazanın

559

Sevgili Dostlar,

Dünya çapında pek çok şirket, kendilerini daha da geliştirmek için toplulukların gücüne inanıyor ve “hata bulun para kazanın” programları açıyor.

Tabii ki bir şirketin veya bir ürünün hatasını bulmak için o konu üzerinde belli bir bilgi birikimine sahip olmak, o ürünü veya muadilini belli sürelerdir kullanıyor olmak, o sektöre teknik bir bakış açısı geliştirmek, ve dolayısıyla o ürün veya hizmete sıradan olmayan bir açıyla bakabilmek gerekiyor. Bu nedenle teknik bilginiz, araştırmacı bir karakteriniz ve hayata yaratıcı yaklaşımlarınız varsa, bu iş size büyükçe bir tarlada dört yapraklı yonca aramak gibi gelebilir.

Konu eğer ilginizi çektiyse, aşağıda şu an aktif olan ve hata bulana ödül veren programlardan bazı örnekleri derledik:

1) Google / Youtube / Blogger / Orkut:

Yukarıdaki 4 sitede bir hata bulursanız nasıl ödül para kazanabileceğinizle ilgili tüm bilgiler şu adreste yazıyor: www.google.com/about/appsecurity/reward-program/

Buna göre 2010 yılından beri devam eden bu ödül programına katılanlar, buldukları her hata (bug) başına 100$ ila 20.000$ arasında değişen oranda ödüller kazanıyorlar.

2) Google Chrome:

Dünyanın önde gelen tarayıcılarından Google Chrome, güvenlik açıklarını ve hatalarını (bug’larını) bulmak isteyenler için www.chromium.org/Home/chromium-security/vulnerability-rewards-program adresindeki programını başlattı.

Sizin de yukarıdaki linkten okuyabileceğiniz gibi, bulduğunuz her hatanın önemine göre 500$’dan başlayan ve 30.000$’a varan oranlarda para ödülü almanız mümkün.

3) Mozilla Firefox:

Diğer bir tarayıcı Mozilla www.mozilla.org/security/bug-bounty.html sayfasında ödül kurallarını belirtirken “3000$ + Bir Mozilla Tişörtü” şeklinde yaratıcı ve harekete geçirici bir ödülden bahsediyor.

4) Yandex:

Yandex tarayıcısında bir hata farkettiyseniz http://company.yandex.com/security/index.xml sayfasına bir göz atın. Belki de aradığınız dört yapraklı yoncayı bulup Yandex’ten 3.000$ ödül kazanabilirsiniz.

5) Samsung:

Samsung Smart TV’lerde bir bug bulursanız https://samsungtvbounty.com/rewards.html sayfasına bir bakın. 1000$ minimum olmak üzere hatanın önemine göre değişen miktarlarda ödül kazanmanız mümkün.

6) Avast Antivirüs:

Avast’ın www.avast.com/bug-bounty sayfasında yazan bilgiye göre eğer Avast’ta bir hata (bug) bulursanız minimum 400$ kazanacaksınız. Bulduğunuz hata çok önemliyse, alacağınız ödül 10.000$ seviyesine kadar çıkabilir.

7) Tumblr:

Ünlü blog sitesinde bulduğunuz hatanın önemine göre 100 ila 500 Dolar kazanmanız mümkün. Ödül programının şartları www.tumblr.com/docs/en/bug_bounty adresinde yazıyor.

8) Facebook ve Instagram:

Facebook güvenlik hatalarını bulanlara ödül verdiği programını www.facebook.com/whitehat/bounty/ sayfasında tanıtıyor. Buna göre Facebook para ödülleri, “hata para ödülü ekibi”nin takdirine bağlı olarak veriliyor. Minimum ödül tutarı 500$. Maksimum ödül tutarı yok. Her hataya, hatanın önemine ve yaratıcılığına göre para ödülü veriliyor.

(Ek bilgi: Facebook’un Instagram’ı satın almasıyla Instagram da bu programa dahil edildi.)

9) Etsy:

Etsy’nin https://www.etsy.com/help/article/2463 sayfasında verilen bilgilere göre yaratıcı bir hata bulanlara 500$’dan başlayan ve hatanın yaratıcılığına göre yükselen miktarlarda para ödülü veriliyor.

10) Microsoft:

Microsoft http://technet.microsoft.com/tr-tr/security/dn425036 sayfasında açıkça Windows’ta hata bulanlara 100.000$’a varan miktarda para ödülü vereceğini açıklıyor.

-Sonuç:

Para kazanmanın öyle değişik yolları var ki, başkalarının hatalarını bulmak bunlardan sadece biri. Tabii ki bir diğer enteresan para kazanma yöntemi de Avantajix. Alışveriş yaptıkça havadan para kazanmak için www.avantajix.com sitesinden girip alışverişe başlamak yetiyor.

Önceki İçerikHaftanın Self-Servis İndirim Fikirleri
Sonraki İçerikHaftanın Ödüllü Yarışma ve Çekilişleri