Ana Sayfa Para Para Para Kaybettiğiniz Cüzdanın Geri Gelme İhtimali Nasıl Arttırılır?

Kaybettiğiniz Cüzdanın Geri Gelme İhtimali Nasıl Arttırılır?

214

Umarız kaybetmezsiniz ama cüzdan kaybetmek gerçekten kötü bir durum. İçindeki paranıza mı üzülürsünüz, yoksa yeniden çıkartmak zorunda kalacağınız ehliyet, kredi kartı ve nüfus kağıdınıza mı?

Hertfordshire Üniversitesi’nden Prof. Richard Wiseman, “cüzdanın içine ne koyarsak o cüzdanı kaybettikten sonra tekrar bulma ihtimalimizi arttırırız” diye düşünmüş ve bir deney yapmış. Buna göre kaybedilen veya çaldırılan bir cüzdanı %88 oranda geri getirmek mümkün. Hem de içi dolu olarak.

Cüzdana Bir Bebek Resmi Koyun

Deneyde 200 cüzdan kullanılmış ve bu cüzdanlara tamamen aynı miktarlarda para koyulmuş. Daha sonra da cüzdanların kaybedilmesi sağlanmış.

Cüzdanların birbirinden tek farkı şuymuş: Bir bölümüne bir bebek resmi, bir bölümüne bir evcil hayvan resmi, bir bölümüne dört kişilik bir aile resmi, bir bölümüne de bir karı-koca resmi konmuş. Son bölüme de resim koyulmamış.

Amaç cüzdanların hangi bölümünün daha fazla oranda geri geleceğini araştırmakmış. Sonuç ise gayet tatmin edici olmuş:

Bir Bebek Size Nasıl Para Kazandırır

– İçinde bir bebek resmi olan cüzdanlardan %88’i geri dönmüş.
– İçinde bir evcil hayvan resmi olan cüzdanlardan %53’ü geri dönmüş.
– İçinde bir aile resmi olan cüzdanlardan %48’i geri dönmüş.
– İçinde bir karı-koca resmi olan cüzdanlardan %28’i geri dönmüş.
– İçinde resim olmayan cüzdanlardan ise sadece %15’i geri dönmüş.

Konuyla ilgili olarak, bu araştırmayı yapan Hertfordshire Üniversitesi’nden Prof. Richard Wiseman’a ait bir video (İngilizce olarak) aşağıda:

Yani şimdi hiç vakit kaybetmeden (artık kendi bebeğinizin resmini mi koyarsınız, yoksa internetten bir resim bulur onu mu indirirsiniz fark etmez) ilk işiniz sempatik bir bebek resmi bulup bunu cüzdanın görünür bir yerine koymak.

Önceki İçerikBaltayla Tıraş Olan Ödül Kazanıyor
Sonraki İçerikGünün En Cüzdansever Fikri