Ana Sayfa Kampanyalar Para Koleksiyoncuları Şimdi İnternetten Para Dağıtıyorlar

Para Koleksiyoncuları Şimdi İnternetten Para Dağıtıyorlar

204

Bugün Habertürk Gazetesinde Menekşe Ataselim imzasıyla yayınlanan röportaj aynen aşağıdaki gibi. Virgülüne bile dokunmadan yayınlıyoruz:

Para Koleksiyoncuları Şimdi İnternetten Para Dağıtıyorlar
15 Kasım 2011, Habertürk Gazetesi
İki para koleksiyoncusu Tunç Buyurgan ve Güçlü Kayral Türkiye’de para iadeli alışveriş uygulamasını başlattı. Avantajix.com adlı siteyi kuran girişimciler üyelerine, bu site üzerinden yapılan alışverişleri karşılığında değişen miktarda para iadesi yapıyor. Elektronikten giyime pek çok siteyle entegre ilerleyen Avantajix.com son olarak kredi satışına yönelik bankalarla anlaştı.
Türkiye’de ilk kez cashback shopping (para iadeli alışveriş) uygulamasını başlatan girişimcilerin iki para koleksiyoncusu olması tesadüf değil. Zira para ile olan bu ilişkileri yüzünden paranın merkezinde olduğu bir iş yapmak istemişler.
Bir yıl kadar önce kurulan Avantajix.com’un sahipleri Tunç Buyurgan ve Güçlü Kayral, bu site aracılığıyla yapılan alışverişlerle tüketiciye nasıl para kazandırdıklarını ve işin çıkış noktasını şöyle anlatıyorlar.
HT: İnternetten alışveriş yaparak para kazanmak nasıl mümkün oluyor?
TB: Avantajix.com, alışveriş yapılan değil, alışveriş yapılacak siteye yönlendiren bir site. Çeşitli sitelerle anlaşıyoruz ve Avantajix.com üzerinden bu sitelere ulaşmasını sağlıyoruz. Tüketici anlaşmalı bir siteye bizim üzerimizden tıklar ve alışveriş yaparsa, o alışverişten aldığımız komisyonu tüketiciye ödüyoruz. Dijital pazarlamanın bir parçasıyız. Bu şekilde tüketici alışverişten para kazanıyor. Bizim siteye üye olmak ise ücretsiz. Üyelerimiz bizim üzerimizden alışveriş yapıp para kazanırlarsa, yılda 10 TL’lik bir hizmet bedeli alıyoruz onlardan. Bu şekilde gelir elde ediyoruz.
HT: Hangi firmalarla çalışıyorsunuz? Para iadesi ne kadar ve nasıl oluyor?
GK: Giyimden elektroniğe, turizmden kozmetiğe ve fırsat sitelerine kadar 300’ü aşkın sayıda yerli ve yabancı siteyle çalışıyoruz. Limango, Grupanya, Ferrari Shop, Trend Yol, Yakala.co örnekleri verilebilir. Her biri dönemsel olarak bir miktar ya da oran belirliyor. Alışveriş miktarı ne olursa olsun sabit bir miktar  kazandıranlar da var. Alışveriş miktarının yüzde 1,5’i ila 70’i arasında iade  sağlayan da. Tüketici parasını bizden nakit alıyor. Bunu herhangi bir fırsat, kupon, indirim olarak vermiyoruz. Doğrudan banka hesabına yatırıyoruz. Son olarak 3 bankayla anlaştık; Avantajix’e entegre olacaklar. Kredi satışını Avantajix.com üzerinden tıklayarak yapanlara para kazandıracağız. Şu an altyapı çalışmaları yapılıyor.
Amiral gemimiz belli ama yeni yatırımlar da olacak
HT: Bu iş için ne kadar yatırım yaptınız? Yani sektörde yeni işler de olacak mı?
GK: Yurtdışında örneği olan bir şeyi Türkiye’ye ilk biz getirdik. Her gün 20-30 marka veya internet sitesi bizi arayıp Avantajix.com’a entegre olmak istiyor. Üye sayısı anlamında çok hızlı ilerlemiyoruz ama her gecen gün daha geniş kitlelere ulaşıyoruz. 2012’de hedefimiz 1 milyon kullanıcıya ulaşmak. Yatırım miktarımız da düzenli olarak artıyor. Dolayısıyla bugünkü rakamlar bugüne ait diyebiliriz. Türkiye’de internet çok hızlı büyüyen bir pazar. 2005’ten beri internetten yapılan harcamalarda 20 kata yaklaşan bir büyüme var ve bu inanılmaz. Dolayısıyla yeni şeyler de yapacağız gibi görünüyor. Ama Avantajix.com amiral gemimiz olacak.
Koleksiyon merakları çocukluktan geliyor
HT: Peki para koleksiyonculuğuna nasıl başladınız?
TB: Çocukken babaannem bana “Bak bu para çok değerli” diye eski bir madeni para vermişti. Daha sonra öyle olmadığı ortaya çıktı ama benim içimde bir kıpırtı olmuş demek ki.
GK: Ben de çocukken babamın dükkanında kasadan çıkan mor binlikleri görünce başladım.
HT: Ne çeşit koleksiyonlarınız var? Sergiler düzenliyor musunuz?
GK: Yurtiçi ve yurtdışı sergilerimiz oluyor. Hatta 18 Kasım Cuma günü Dolmabahçe Sarayı’nda Son Dönem Osmanlı Paraları sergimiz olacak. Tunç ise daha hatalı, kullanımdan kaldırılan, ilginç paraları topluyor.
TB: Üzerinde Atatürk resmi olmayan para bile basılmış yanlışlıkla . Bende de bu tip parçalar var.

İngiltere’de 30 milyon sterlin iade ediliyor !

10 yıl kadar önce ABD’de başlayan cashback shopping trendi, perakendede öncü kabul edilen İngiltere pazarına 2005’te ulaşmış. İngiltere’nin en büyük sitesinde  üye sayısı 2 milyon kişiye, iade edilen para miktarı yıllık 30 milyon sterline dayanmış. Japonya’ya kadar yayılan dalga Fransa ve Almanya’da da çok popüler.

Kaynak: Habertürk Gazetesi, 15 Kasım 2011

Önceki İçerikYılın Dijital Girişimi Anketi
Sonraki İçerikBindirimli Satışlar