Ana Sayfa Yaşam Ramazan Bahane Sigarayı Bırakmak Şahane

Ramazan Bahane Sigarayı Bırakmak Şahane

136

Ramazan ayı geldi çattı. İlk sahur 19 Temmuz Perşembe gecesiymiş. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece saat 02.54’te imsak vaktinin girmesi ile Ramazan’ı ilk önce Ardahan ili karşılarken, oruca en son başlayacak ilimiz ise saat 04.49 ile İzmir olacak; ilk iftar 19.32’de Hakkari’de yaşanırken, en geç oruç açacak ilimiz Edirne ise 20.19’da iftar yapacak.

Kadir Gecesi, Bayram Arefesi ve Ramazan Bayramı tarihleri ise aşağıdaki gibi:

– Kadir Gecesi: 14 Ağustos’u 15 Ağustos’a bağlayan gece.
– Ramazan Bayramı Arefesi: 18 Ağustos 2012 Cumartesi.
– Ramazan Bayramı 1. Gün: 19 Ağustos 2012 Pazar.
– Ramazan Bayramı 2. Gün: 20 Ağustos 2012 Pazartesi.
– Ramazan Bayramı 3. Gün: 21 Ağustos 2012 Salı.

Ramazan’da ne yapsak ne yapmasak diye soracak olursanız, özellikle tavsiye edilen birkaç konuyu şöyle sıralayalım:

1) Santralistanbul’da “Ramazan’da Caz” etkinlikleri başlıyor. Sanatçılar gayet iyi. 19 Temmuz’da efsanevi piyanist Ahmad Jamal konseri var. Sanatçıya davulda Herlin Riley, perküsyonda Manuel Badrena ve basta Reginald Veal eşlik edecek. 31 Temmuz’da ise dünyanın en iyi davulcularından biri sayılan Omar Hakim sahne alacak. Duke Ellington, Depeche Mode, Wayne Shorter, Joni Mitchell, Sting, Peter Gabriel, Coldplay, Stone Temple Pilots ve Bjork gibi grup ve sanatçıların eserlerini olağanüstü ritim ve doğaçlama yeteneğiyle yorumlayan The Trio of OZ, dinleyicilere 1930’ların unutulmaz caz ve rock klasiklerinden kesitler sunacak. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli iftar yemeği de verilecek.

2) Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) rakamlarına göre Ramazan ayı boyunca ülkemizde “GÜNDE 1.500.000 KİLO BAKLAVA” tüketiliyormuş. Sakın hepsini siz tüketmeyin.

3) Sigara kullanıyorsanız Ramazan’da bırakmayı deneyin. Oruç tutuyorsanız iftardan sonraki birkaç saati konrol edebilirseniz oldu bu iş. Tutmuyorsanız da tutanlara saygı konusunda bir felsefe geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Bir de Sağlık Bakanlığı’nın 171 numaralı Sigarayı Bırakma Hattı var, isterseniz orayı da arayabilirsiniz.

4) Çöl sıcakları geldi diyorlar. Gerekmedikçe -hele öğle saatlerinde- dışarı çıkmayın. Taşıyabildiğiniz her işi internete taşıyın. Mesela alışveriş ve vitrin gezme işini güneşin alnında yapmayın, internetten alışverişlerinizde Avantajix’e bakmayı ihmal etmeyin.

5) Ramazan fırsatçılarına izin vermeyin: Genelde Ramazan ayının en çok tüketilen malzemeleri olan pastırma, zeytin, hurma, kahvaltılık, meyve-sebze gibi ürünlerde fırsatçılar yukarı yönlü “fiyat ayarlaması” yapmaya çalışabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda en yakın Tüketiciyi Koruma Derneği’ne başvurun.

6) Ne yapıp edin, bir yerlerde Karagöz Hacıvat bulup seyredin. Seyredemiyorsanız neden Karagöz Hacıvat’ın Yunan TV kanallarında sürekli olup ta bizde olmadığı konusunda kafa patlatın. Karagöz ve Hacıvat’ın teknolojiye yenilmemesi için neler yapmamız gerektiğini düşünün. Daha kaliteli içerikler, daha güncel hikayeler, daha büyük prodüksiyonlar yapabilecek kişi veya kurumlar tanıyorsanız onların bu işe el atması ve gölge oyunumuzun en kaliteli şekilde gelecek nesillere aktarılabilmesi için lobi yapın.

7) Akşam kafanızı yastığa koyduğunuzda “bugün ne iyilik yaptım” diye kendi kendinize sorun.

Önceki İçerikBir Taşla İki Kuş Vuruyoruz
Sonraki İçerikKlimalar Bedava Olsun