Ana Sayfa Para Para Para Fiyat 100TL mi TL100 mü?

Fiyat 100TL mi TL100 mü?

930

Türk Lirası’nın Yeni Simgesi”nin kullanımı ile ilgili sorular Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın internet sitesinde aşağıdaki gibi açıklandı. Bu açıklamalardan en ilginç olan bölüm, 100 Lira yazarken TL simgesini “100” rakamının önüne mi yoksa arkasına mı koyacağımız… Bakın Merkez Bankası’nın internet sitesinde bu konuda neler yazıyor:

Kullanım İle İlgili Sorular:
Soru: TL simgesi, rakamın (parasal tutarın) solunda mı, sağında mı kullanılır?
Cevap: Uluslararası uygulamalara paralel olarak TL simgesi, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır.
Soru: TL simgesi “TL” kısaltmasının yerine mi kullanılacaktır? TL simgesinin kullanımı ile birlikte “TL” kısaltması kullanımdan kaldırılacak mı?
Cevap: “TL”, Türk Lirası’nın kısaltması, simge ise Türk Lirası’nın sembolüdür. Türk Lirası’nı ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre, aynı anda kullanmamak koşuluyla “ya simge ya da kısaltma” kullanılabilir. Metinlerde ve resmi yazışmalarda açıkça yazılması (Türk Lirası) veya kısaltmasının (TL) kullanılması tercih edilirken grafik, tablo vb. yerlerde simgenin kullanılması önerilir.
Soru: TL simgesinin kıymetli evrakta (çek, senet, hisse senedi vs.) kullanımı nasıl olacaktır?
Cevap: Simgenin kıymetli evrakta bedelin solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.
Soru: TL simgesi bir marka olarak tescil edilmiş midir? Simgenin tescil edilmiş olması, kullanım açısından yasal olarak herhangi bir kısıtlama getirmekte midir?
Cevap: TL simgesi, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından koruma altına alınmıştır. TL simgesi etik kurallar çerçevesinde ve marka-patent ile fikir ve sanat eserleri hukukundan kaynaklanan haklara zarar vermemek koşuluyla serbestçe kullanılabilir.
Soru: TL simgesinin kullanımı için izin almak gerekli midir?
Cevap: TL simgesi izin alınmasına gerek duyulmaksızın, etik kurallar çerçevesinde ve Kanunlardan doğan haklara aykırı olmamak koşuluyla serbestçe kullanılabilir.
Soru: TL simgesinin çeşitli ürünlerde (kolye, küpe, kol düğmesi, pul, tabak, afiş… vb.) ticari amaçlarla kullanılması serbest midir?
Cevap: TL simgesi izin alınmasına gerek duyulmaksızın, etik kurallar çerçevesinde ve marka-patent ile fikir ve sanat eserleri hukukundan kaynaklanan haklara zarar vermemek koşuluyla ticari amaçlarla kullanılabilir.
Kaynak: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/sss_simge.php

Tabii ki yukarıda yazanlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın “TL Simgesi Kullanımı” ile ilgili kendi öngörüleri. Çünkü her yeni icat, halkın kullanımına sunulduktan bir süre sonra en uygun şekline bürünür ve pratiği ne ise o kullanılır. Yani bir öngörü yapmak gerekirse (Merkez Bankası’nın “simgeyi rakamın önüne koyun” demesine rağmen) halkımızın bir süre orijinal ve yeni olduğu için TL100 yazabileceğini, ama bir süre sonra dilimize uymamaya başladığı için TL100 yerine 100TL yazacağını tahmin ediyoruz.

 

Önceki İçerikTürk Lirası’nın Yeni Simgesi
Sonraki İçerikDünyanın En Zengin 500 Milyarderi