Ana Sayfa Para Para Para Türk Lirası’nın Yeni Simgesi

Türk Lirası’nın Yeni Simgesi

492

Türk Lirası’nın yeni simgesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tarafından bir basın toplantısı ile açıklandı. Başkan Erdem Başçı, yarışmaya 8.362 başvuru yapıldığını, bunların içinden 7 tasarımın finale kaldığını belirtti. Birincilik ödülüne layık görülen tasarımın sahibi Tülay Lale.

Simge hakkında “TL’nin güvenli bir liman haline geldiğini gösteriyor” diyen Erdem Başçı, Türk Lirası’nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını kaydetti. Tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan ise “Yeni simgemiz, Türk Lirası’nın güvenli liman olduğunu gösteriyor. Çıtaların yukarı bakması ekonomimizin yükseldiğini simgeliyor. Paradan sıfırların atılması, paraya yeni simge atanması asla ve asla sadece teknik bir operasyon değildir. Kendisine 50 milyon lira trafik cezası kesilen turistin bayıldığı günleri yaşadık, tuvalete giriş ücretleri 1-2 milyon lira oldu, Türkiye’ye özel olarak daha çok sıfırlı hesap makineleri üretildi. Şimdi paramıza yeniden itibar kazandırılması, bir ülkenin yeniden uyanması ve şahlanması ‘ben de varım’ diyerek öne çıkmasıdır.” dedi.
Yeni simgemize teknik açıdan bakacak olursak şu bilgileri vermek mümkün:

1) Türk Lirası Simge Yarısması 8 Eylül 2011 tarihinde duyuruldu ve yapılan 8.362 başvuru değerlendirildikten sonra sonuçlar 1 Mart 2012 günü açıklandı. Buna göre -Birincilik Ödülü’ne 4287 kayıt numaralı tasarımın sahibi Tülay Lale; Teşvik Ödülleri’ne ise (2.) 7286 kayıt numaralı tasarımın sahibi Hamdi Akgözlü, (3.) 4373 kayıt numaralı tasarımın sahibi Özlem Özkal, ve (4.) 3841 kayıt numaralı tasarımın sahibi Hüseyin Artuk layık görüldü.

2) Tülay Lale birincilik ödülü olarak net 25.000 TL alırken, mansiyon ödülüne layık görülen 3 tasarımcı da 2.500’er TL ödül almaya hak kazandılar.

3) TL Simgesinde kullanılan “Altın Oran”, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyumu belirlediği düşünülen geometrik ve sayısal bir orandır. Türk Lirası’nın yeni simgesinin paralel çizgilerinin altındaki kısım ile üstündeki kısmının birbirine oranı altın oranı (1,6180339887498…) vermektedir. Ayrıca bu çizgilerin sağ ve sol taraflarında kalan kısımlarının birbirine oranı da altın orandır.

4) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL’nin yeni simgesini seçerken, Türk Lirası’nın (dolayısıyla Türk ekonomisinin) iki belirgin özelliğini ön plana çıkartmayı amaçladığını belirtmektedir. Bunlar “güven” ve “istikrar içinde yükselen değer“dir. (Simgenin bir gemi çapasına benzemesi Türk Lirası’nın kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman” haline geldiğinin altını çizmektedir. Paralel çizgilerin yukarı doğru eğimi ise Türk Lirası’nın ve Türk ekonomisinin “istikrar içinde yükselen değeri”ne atıfta bulunmaktadır.)

5) Merkez Bankası’nın internet sitesinde (http://www.tcmb.gov.tr) simgeyi metin düzenleyicilerinde kullanabilmek isteyenler için bir yükleme linki var. Şimdilik sadece yazı tipi (font) olarak “AbakuTLSymSans” için oluşturulmuş olan bu simgenin çok yakında tüm yazı tiplerine eklenmesi, hatta yeni bir bilgisayar aldığımızda işletim sistemlerine entegre olarak gelmesi planlanmaktadır.

6) “Kazanamayanlar nasıldı acaba?” diyen meraklı arkadaşlar için sekiz bin simge başvurusunu buraya sığdıramayız ama isterseniz kazanamayan logolardan birkaç tanesini seçip aşağıda beğeninize sunalım:

Lira’mıza hayırlı ve uğurlu olsun…

Önceki İçerikGünün Avantajlı Tüyoları
Sonraki İçerikFiyat 100TL mi TL100 mü?