Ana Sayfa Alışveriş “Islanmış Haşpanak: Kaçın Sakırmayın” Ne Demek?

“Islanmış Haşpanak: Kaçın Sakırmayın” Ne Demek?

289

Sevgili Dostlar,

Bugün 22 Temmuz, tüm dünyada “Spoonerism” adı verilen dil sürçmesi çeşidinin mucidi William Archibald Spooner’in 177’nci doğum günü. (Kaynak)

Kayıtlara göre Bay Spooner ilginç bir profesördü ve muhtemelen dinleyenlerin dikkatini çekmek üzere çok ciddi konuşmaların arasında harfleri ve heceleri karıştırıp olmayan kelimeler kullanırdı. Mesela bir hanıma “Hardon pamfendi” (Orijinali: “Mardon padam”) diye hitap edebilirdi. “Bahar geldi ötler kuşuyor” onun kullandığı cümlelerden biriydi. Kendisinin bu şifreli, keyifli, şiirsel, bilmece gibi söylemlerinden bazı örnekler şöyle:
– Kanayan Bir Yaram Var, yerine Yarayan Bir Kanam Var.
– Bas Gaza, yerine Gaz Basa.
– Sucuklu Yumurta, yerine Yumuklu Sucurta.
– Haşlanmış Ispanak, yerine Islanmış Haşpanak.
– Dağıttığı Kağıtlar, yerine Kağıttığı Dağıtlar. (Kaynak)

İnternette biraz arayınca onun söylemiş olma ihtimali olan ya da ona atfedilen şu tip enteresan beyin jimnastiği eserlerine rastlamak da mümkün:
Gırt sıklağını
Tasa yasarısı
Kaat saç?
Çatını kaşmak
Dilekli çondurma
Statpaşa Mithatyumu

O halde bu güzel bayram gününde, kendisinden ilhamla “kara pazandıran” fikirler aşağıda sıralanıyor.

Günün “Kara Pazandıran” Fikirleri:

Bugün Başka Neler Kazansak?

1) Tesla 3 Marka Otomobil (860.000 TL Değerinde) Kazanıyoruz
Hepsiburada’ya Avantajix’ten tıklayıp gidin ve alışveriş yapın. Avantajix para iadenizi çekilişsiz kurasız cebinize koyduktan sonra şu çekilişe de katılmayı unutmayın: 15-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında tek seferde KDV dahil, kargo bedeli hariç 100 TL ve üzeri sipariş verenler çekilişe katılmaya hak kazanacak. Toplamda 1 milyon katılımla sınırlı olan bu çekiliş sonucunda 1 kişi, yaklaşık değeri 860.000,00 TL olan 2021 Model Tesla 3 marka otomobil kazanacak.

2) Eğlenirken 100TL Teknosa Hediye Çeki Kazanalım:
Teknosa’nın Teknoquiz.com sitesinde 19-23 Temmuz 2021 tarihleri arası sorulan 10 sorudan en az 6 tanesini doğru bilenler 3.000 TL ve üzeri alışverişte geçerli 100 TL indirim kazanıyor. Oyunu kazananların seçili ürünlerde kullanabilecekleri Teknosa indirim kodları, kazananların cep telefonuna SMS olarak gönderiliyor. Bu 100 TL’ler Teknosa.com’da 31.08.2021’e kadar geçerli.

3) CarrefourSA Alışverişi Size Robot Süpürge Kazandırsın:
CarrefourSA’ya Avantajix’ten tıklayarak gidin, 40 TL ve katlarında kampanyalı Detan ve Defans’lardan alıp öncelikle çekilişsiz kurasız para iadenizi kazanın. Daha sonra CarrefourSA Kart’a bağlı telefonunuzdan ücretsiz kampanya hattına SMS göndererek çekilişe katılın. Ödüller: 25 adet Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential 2 in 1 Robot Süpürge. Son katılım tarihi: 31.07.2021.

4) Avantajix’ten Hediye Fotoğraf Makinası Kazanalım:
Avantajix, bayram hediyesi olarak bir şanslı kişiye ölümsüz kareler çekmek üzere Fujifilm Instax Mini 11 fotoğraf makinesi hediye ediyor. Çekilişe katılmak için @avantajix hesabını takip edip, postu beğenin ve arkadaş etiketleyin. Son katılım: 26.07.2021. Detaylar: https://www.instagram.com/p/CRG9xYjnWNR.

Herkese Mutlu Bayramlar!
Sevgiyle ve Sağlıkla Kalın.

Önceki İçerikUzaylıların Aramıza Gizlice Soktuğu Gitarist
Sonraki İçerikBir Klavyeyle Dünyayı Dize Getiriyoruz