Ana Sayfa Yaşam Uçağın İcadından Önce Paraşütü İcat Eden Adam

Uçağın İcadından Önce Paraşütü İcat Eden Adam

78

Sevgili Dostlar,

Leonardo da Vinci neden tersten yazıyordu?

Bill Gates’in Christie’s müzayedesinden 30 milyon dolar vererek satın aldığı Codex Leicester adı verilen “Da Vinci’nin El Yazmaları” neredeyse baştan sonra tersten yazılmıştı. (Bill Gates’in bu konudaki videosu ŞURADA.)

Başkaları onun fikirlerini çalmasın diye mi böyle yapıyordu? Muhtemelen hayır, çünkü Leonardo bir dahiydi ve eğer yazdıklarını şifrelemek isteseydi mutlaka ayna tutarak okunabilecek şekilde tersten yazmaktan çok daha zekice bir şifreleme yolu bulurdu. Daha uçak icat edilmemişken paraşütü icat eden adamdan bahsediyoruz.

İşin gerçeği şu ki; sol elle yazdığı için soldan sağa yazsa eline mürekkep bulaşacaktı, dolayısıyla çoğu zaman sağdan sola yazmayı tercih ediyordu. Okuma anında bir ayna tutarak bu ters yazı kolayca okunabiliyordu.

Günümüze geldiğimizde tersten yapılan başka ne var diye bakınca trafikteki ambulansları görüyoruz: Dikiz aynasından bakınca düzden hızlıca okuyup yol verelim diye “Ambulans” kelimesi ambulansların önüne tersten yazılıyor.

Ters olunca iyi olan şeyler listesinde ikinci sırada Avantajix var: Alışverişte sizin harcadığınız paranın yönünü ters çevirip tekrar cebinize yönlendiriyor.

Alışveriş Yaptıkça Para Veren Fikirler:

Bugün Başka Ne Kazanabiliriz?

1) Pantolon Alan Şahane Hediyeler Kazanacak:
Colins’e Avantajix’ten tıklayarak gidip Jean Pantolon aldıktan sonra öncelikle Avantajix para iadenizi çekilişsiz kurasız cebinize koyun. Ardından da çekilişle şu ödüllerden birini kazanabilirsiniz: 5 kişiye Elektrikli Scooter, 50 kişiye Akıllı Saat, 100 kişiye Kablosuz Kulaklık. 350 kişiye Spotify Premium 1 Yıllık Üyelik. Son katılım tarihi: 02.10.2023.

2) Baby Plus Mama Oturağı Kazandıran Çekiliş:
Ebebek, 5 kişiye “Baby Plus Önden Açılabilir Mama Oturağı” ürününü hediye ediyor. Çekilişe katılmak için; @ebebek hesabını takip edin, içerik postunu beğenin ve 5 arkadaşınızı etiketleyin. Kazananlar 22.09.2023 tarihinde açıklanacak. Detaylar için: https://www.instagram.com/p/Cw7f3Z5tEub/

3) Flormar’dan Makyaj Ürünleri Kazanmak İster misiniz?
Flormar, yarışma görselindeki makyaj ürünlerini hediye edecek. Çekilişe katılmak isterseniz; @flormarturkiye hesabını takip edin, yoruma bir arkadaş etiketleyerek en sevdiğiniz Flormar ürününü yazın. Kazananlar 18 Eylül tarihinde açıklanacak. Detaylar: https://www.instagram.com/p/CxC-arIIWHF/

4) Bu Çekilişten Çubuklu Oda Parfümü Kazanalım:
Madame Coco, çubuklu oda parfümü hediye edecek. Çekilişe katılmak için; @madamecocotr ve @madamecocoprestige hesaplarını takip edin, görseli beğenin, yoruma #madamecoco yazarak arkadaş ekleyin. Sonuç 18 Eylül’de açıklanacak. Detay için: https://www.instagram.com/p/CxIFtHyNN_S/

Sağlıkla, barışla ve sevgiyle Kalın.

………

(Not: Yukarıdaki yazı Avantajix kullanıcılarına 14.09.2023 tarihinde gönderilmiş olan e-bültenin bir kopyasıdır. Siz bu yazıyı okuduğunuzda kampanyalar güncelliğini yitirmiş olabilir. En güncel detaylara şuan www.avantajix.com adresinden ulaşılabilir. Keyifli okumalar dileriz.)
Önceki İçerikGeleceğin Müziğini Bugünden Dinleme Makinesi
Sonraki İçerikİçinde Müzik Olmayan Müzik Videoları