Ana Sayfa Yaşam Yaz Arifesinde Kreatif Kilo Verme Yöntemleri

Yaz Arifesinde Kreatif Kilo Verme Yöntemleri

172

Öncelikle “Kalori Nedir?”, onu hatırlayalım:

“1 Kalori, 1 gram suyu 1 derece ısıtmak için gereken enerji miktarıdır.”

Yani örnek vermek gerekirse, 1 litre buzlu su içince 35 kalori yakarsınız.

(Hesap şöyle: Vücut sıcaklığı 37 derece. Buzlu su 2 derece. Aradaki fark 35 derece. Vücudun her 1 litre suyu 1 derece ısıtması için 1 kalori harcaması gerekiyor. Bu hesapla 35 kalori harcamazsanız 1 litre suyu hayatta ısıtamıyorsunuz.)

Peki, teknik kısmı kısa kesip konuya girelim: “Geçen sene o mankenlerin yaptığı rejimden yapmıştım, pek işe yaramadı; daha işe yarar fikirleriniz varsa okuyayım bu makaleyi” diyecek olursanız cevabımız tabii ki “Okuyun” olacaktır. Makalemiz aşağıda herkesin pratik bir şekilde uygulayabileceği “kalori” hesaplı ve gayet “smart” kilo verme yöntemlerini alt alta şöyle sıralıyor:

1) Televizyon seyrederken yatmayın, oturun. Oturunca yatmaya göre daha fazla kalori harcanıyor.

2) Yukarıdaki 1 numaralı maddede dediğimiz şeyi unutun; çünkü daha da iyisi var. Ayakta durun. Ayakta durduğunuz her saat 50 kalori yakıyorsunuz. (2 numaralı madde 1 numaralı maddeden daha iyiyse 20 numaralı madde mutlaka bomba gibidir, diyerek okumaya devam edebilirsiniz)

3) TV uzaktan kumandasını çöpe atın. Zaplamayı televizyonun üzerindeki düğmelerle yapın. İspat isteyen 60’lı yılların siyah beyaz fotoğraflarındaki televizyon seyreden insanlara baksın, nasıl hepsi tığ gibi. İşleyen demir ışıldar.

4) TV seyrederken ille de bir şeyler yemeniz gerekiyorsa elmanın sadece kabuğunu yiyin; en az kalori ve en çok vitamin kabukta, ama elmanızı önden iyice yıkamayı unutmayın.

5) Kaloriyi en yukarıda anlatırken vermiş olduğumuz (parantez içindeki) örneği yabana atmayın: Günde 4 bardak buzlu su için ve ayda 1000 (yazıyla “bin”) kalori yakın.

6) Brr soğuk moğuk içemem derseniz demli demli yeşil çay için. Yeşil çaydaki “catechin polyphenol” denen doğal kimyasalların metabolizmayı hızlandırdığı Cenevre Üniversitesi tarafından kanıtlanmış.

7) Metabolizmayı hızlandıran bir başka şey de kırmızı pul biber. Avuç avuç yutmayın ama lezzetli miktarlarda yemeklere ilave etmenin bir yolunu bulun.

8) Çatalı diğer elinizle tutun; bu sizi yavaşlatacaktır. Unutmayın mide doyduğuna dair sinyalleri beyne 20 dakikadan önce gönderemiyor. (Çatalı diğer elle tutunca kaç kalori az yediğinizin bir istatistiği yok ama çatal yerine Çinliler gibi çubukla yemek hızınızı frenlediğinden %25 daha az kalori aldırıyormuş.)

9) Düzgün uyuyun. Araştırmalara göre günde 4 saat uyursanız ertesi gün metabolizmanız yavaş işlediğinden “su içsem kilo alıyorum” durumu hasıl oluyor. Yani yaşınızın gerektirdiği ölçüde (7-10 saat) uyuyun, güne hayalet gibi değil zımba gibi başlayın.

10) Sokakta yürürken yüksek topuklu ayakkabı giyin ve üzerinde düşmeden durabilmek için enerji kaybetmeye hazır olun; bu arada rodeodaki en vahşi ata biner gibi yürüyüp korkunç fotoğraflar verebileceğinizi bilin ama o göbekle plajda muhtemeldir ki daha korkunç olacaktınız.

11) Öte yandan, sanılanın aksine, yemeklerden sonra tatlı yemek yerine posta pulu yalamak size kilo kaybettirmiyor; her yaladığınız pul 10 kalori kazandırıyor. (Bir tabak sütlaçta ise yaklaşık 300 kalori var, tatlı kriziniz tutarsa pul gene ehven.)

12) Dans edin. Kapı gıcırdasa kalori verebilirsiniz.

13) Kendi arabanızı kendiniz yıkayın; aynı anda hem kol hem de bacakları oynatmak size ekstra kalori kaybettiriyor. Gülmeyin -aslında gülün çünkü günde 10 dakika gülmek 50 kalori kaybettiriyor- Karate Kid filmindeki çocuğun hareketlerini bir yerlerden bulup mutlaka izleyin.

14) Duşunuzu soğuk alın. Vücut soğuğa karşı korunmak için ekstradan (duşun uzunluğuna göre) 30-50 kalori harcayacak. Tabi bunu abartıp hasta olmayın.

15) Lokantada en ucuz neyse onu sipariş edin. En ucuzuysa kesin en ufak porsiyondur.

16) Şekersiz çiklet çiğnemek saatte 10 kalori verdiriyormuş. (“Atlantiği 1 gemi 10 günde geçerse 10 gemi 1 günde geçebilir mi?” sorusundaki mantık burada da işliyor. 10 çikleti aynı anda çiğneyip 100 kalori verilemiyor.)

17) Otobüsten bir durak önce inin ve kalan yolu yürüyün.

18) Duvara en sevmediğiniz mayolu fotoğrafınızı yapıştırın ve ona bıçak atın.

19) Alkol almayı kesin. 5 numaralı maddede belirttiğimiz buzlu su örneği rakıyla birlikte alınırsa pozitif değil negatif etki yaratıyor. Bir duble rakıda yaklaşık 300 kalori var.

20) Alışveriş yaparken beyin daha fazla çalışıyormuş; hele bazı arzu nesneleri önünde kalp atışları da hızlandığından kaloriler hızlı yakılıyormuş; tabii bu gibi durumlarda cüzdanlar da fazla ısındığı için bunu belli bir denge içinde yapmak lazım; Avantajix’i kullanın mesela.

Önceki İçerikModagram’a Bahar Geldi
Sonraki İçerikKalp Atışlarınızı Hızlandıracak Fikirler