Ana Sayfa Püf Noktası Süpermarket Alışverişini Ucuzlatmanın 12 Süper Yolu

Süpermarket Alışverişini Ucuzlatmanın 12 Süper Yolu

93

Süpermarket alışverişinizi daha ucuza getirinÇarşı pazarda fiyatlar sürekli artıyorsa hemen buna bir neden bulunur. Çevrecilere göre bu neden “küresel ısınmanın getirdiği kuraklık ve iklim değişikliği“, ekonomistlere göre “uluslararası ekonomik krizin getirdiği baskılar“, karikatüristlere göre ise “ağzından ateş çıkan enflasyon canavarı“… Neden genelde muhalefete göre iktidar, patrona göre işçi, köylüye göre şehirli, Galatasaraylılara göre Fenerliler…

Biz neden aramayı geçtik, önemli olan çarşı pazarda yangın varsa bu yangını en az zararla nasıl atlatacağımız. Bakın mesela bu yazımızda süpermarket alışverişimizi nasıl daha ucuza getirebileceğimiz hakkında birkaç püf noktası vereceğiz. İlginizi çekiyorsa okumaya devam edin:

1) Uzmanlara göre alışverişe aç çıkmayın. Yoksa aldığınız ürünleri fazla fazla miktarlarda alabileceğiniz gibi, hiç almayacağınız ürünleri de satın alır, ay başında kredi kartı ekstresi geldiği zaman da ekstrede yazanlara şaşırabilirsiniz.

2) Alışverişe çıkmadan önce bir liste yapın ve bu listeye riayet etmeye çalışın. Çünkü siz ne kadar az para harcamaya çalışırsanız çalışın, süpermarketçiler de size daha fazla para harcatmaya çalışan profesyonellerdir ve her reyonun başında sizi cezbedecek bir ürünü sürpriz kampanyalar ile sergilemektedirler.

3) Markette alışveriş yapmaya başlamadan önce reyonlarda hızlı bir tur atın. Böylece nerede ne olduğunu tespit eder ve o ürünün alternatifleri arasından değil de ürün gamının alternatifleri arasından seçim yapma şansı bulursunuz. (Örneğin peynir mi alacaksınız: En ucuz beyaz peyniri seçmek için beyaz peynirleri değil tüm peynirleri karşılaştırın, çünkü belki de o hafta mutluluğu kaşar peynirde bulacaksınız.)

4) Süpermarket indirim kartlarından bir(er) tane mutlaka edinin. Alışverişe başlamadan önce kart kampanyalarını inceleyin.

5) Online süpermarketleri kullanın. Bunlar mahallemizdeki (tuğla ve çimentodan yapılmış olan) süpermarketlere göre daha az masrafla çalıştıkları için daha çok kampanya ve fırsat ürünü sunmakta olabilirler.

6) İndirim kuponu (diğer adıyla kupon kodu, hediye çeki, indirim şifresi) veren gazete ve yayınları takip edin. Bu sayede piyasaya yeni giren ürün, marka ve kampanyaları fark edip kullanabilirsiniz.

7) Arada bir hiç gitmediğiniz bir süpermarkete gidin.

8) Süpermarketin kendi markasıyla çıkardığı ürünleri değerlendirin. Bunlar genelde her zaman aldığınız markanın aynı fason üreticileri tarafından her zaman aldığınız marka için değil de süpermarket için özel üretilmiş, süpermarketin logosuyla etiketlenmiş, ve genelde aynı kalitede olan ürünleridir. Ama fiyat olarak çok ucuz birer alternatif yaratırlar.

9) Süpermarkete her gidişinizde marketin yanındaki kafede mola verip bir çay içme alışkanlığınızdan bir süre vaz geçin. Zaten çayınızı aldınız, gidin onu evde yapın. Ucuza getirmek demek aslında biraz da lüksten feragat etmek demektir.

10) Bazı ürünleri balkonda kendiniz üretin. Bu hem bazı meyve-sebzeleri daha taze yemenizi ve ucuza getirmenizi sağlayacak, hem de bir şeyler üretme zevkinin yanısıra çocuklarınızın doğa eğitimine de katkıda bulunacaktır.

11) Çöpünüzü azaltın: Ne kadar az çöp üretiyorsanız o kadar doğru miktarda ürün satın alıyorsunuz demektir. Meyveleri ihtiyacınız kadar alın ve dolapta çürütmeyin; ekmeğinizi çöpe atmamak için ne kadar ekmek tüketiyorsanız o kadar satın alın. Çöpe atacağınız ürünlerin alternatif kullanımlarını arayın ve bulun; mesela “bayat ekmekleri nasıl değerlendiririm” diye Google’da arama yapın.

12) Para iadesi veren yerlerden alışveriş yapın.

 

Önceki İçerikEn Uzun Günün En Kısa Fiyatları
Sonraki İçerikElemterefiş, Süper Alışveriş